17 C
27-iul.-2024

Final de drum pentru Sporting Vaslui

EȘEC… Sporting Juniorul Vaslui a fost eliminată din Cupa României la fotbal de Știința Miroslava, scor 0-5 (0-1), într-o partidă din turul 2 al competiției. În echipa de start încropită de Sporting s-au aflat doar trei jucători care au evoluat și în sezonul trecut al Ligii 3.

Retrasă din Liga 3, Sporting Juniorul Vaslui își va continua activitatea în Liga 5, majoritatea jucătorilor din sezonul trecut fiind împrumutați. La meciul din turul 2 al Cupei României, cu Știința Miroslava, Costinel Botez a aliniat o echipă formată din jucători de Liga 5, dar și trei fotbaliști care s-au aflat în lotul din sezonul precedent. Este vorba despre portarul Florinel Petrariu, jucător care nu a apucat să debuteze în Liga 3, Marius Ilie (cu puține minute în Liga 3) și fundașul Gelu Grigoraș. Formația vasluiană a rezistat cu brio în prima repriză, raportul șuturilor pe poartă fiind unul surprinzător, 1-1. Gazdele au deschis scorul repede, în minutul 1, prin Corobuță, iar spectatorii prezenți în tribune se așteptau la o adevărată ploaie de goluri. Nu a fost să fie. Vasluienii au stat bine în teren și au închis spațiile. Însă, în partea secundă, fotbaliștii vasluieni au căzut din punct de vedere fizic și Știința a mai înscris de patru ori, prin Saizu, Unghianu, Ayemantey și Azoiței. Scor final, 5-0!