18.5 C
16-apr.-2024

Final de sezon în Liga 3

Liga 3

OBIECTIVE ÎNDEPLINITE… Cele douã reprezentante ale judetului în Liga 3, Sporting Juniorul Vaslui si Husana Husi, si-au îndeplinit obiectivele propuse la startul sezonului. Sporting Vaslui si-a propus salvarea de la retrogradare în primul sezon al Ligii 3, în timp ce husenii au avut ca obiectiv clasarea între primele cinci formatii ale Seriei 1.

În ultima etapã a Ligii 3, editia 2020-2021, Sporting Juniorul Vaslui s-a duelat cu Ceahlãul Piatra-Neamt, partidã care s-a încheiat cu victoria nemtenilor, scor 2-3. A fost un meci cu multe goluri, cu douã eliminãri în tabãra adversã, iar nemtenii au înscris de douã ori în inferioritate numericã. Ceahlãul a condus la pauzã cu 1-0, dupã golul lui Andres, din minutul 22, fotbalist care avea sã primeascã cel de-al doilea cartonas galben în repriza secundã. În inferioritate numericã, Ceahlãul înscrie pe contraatac si duce scorul la 2-0, Mateiciuc (58) reusind sã-l învingã pe Dohotariu. Cu un om în plus, Vasluiul a revenit în joc si a restabilit egalitatea, prin golurile marcate de Stefanovici (61) si O. Cracea (70, din penalty). Nemtenii au rãmas în 9 jucãtori, dar Mateiciuc a mai înscris o datã si a stabilit scorul final, 3-2 pentru Ceahlãul. În meciul de la Husi, trupa lui Florin Croitoru a încheiat la egalitate, scor 1-1, cu Somuz Fãlticeni. George Dãnãilã a deschis scorul în minutul 7, dar fãlticenenii au egalat în repriza secundã, prin Forizs (min. 50). Husenii au evoluat în 10 oameni, dupã eliminarea lui George Dãnãilã, iar partida s-a încheiat la egalitate. Husenii încheie sezonul pe locul 5, cu 29 de puncte, în vreme ce Vasluiul terminã pe 8, cu 20 de puncte.

Clasamentul Ligii 3:

Loc   Echipã               M      V      E      Π      Gm-Gp      Puncte

1        Bucovina Rãdãuti18         12      3        3        36-15            39

2        Foresta Suceava     18      11      3        4        31-10            36

3        Ceahlãul                18      11      1        6        30-19            34

4        Stiinta Miroslava    18      10      3        5        41-20            33

5        Husana Husi          18      9        2        7        24-19            29

6        Dante Botosani      18      8        2        8        26-27            26

7        Somuz Fãlticeni     18      7        4        7        23-21            25

8        Sporting Vaslui      18      6        2        10      21-28            20

9        Bradu Borca 18      2        3        13      12-41            9

10      CSM Pascani 18      1        3        14      7-51             6