9.6 C

Final de sezon încheiat cu o victorie

SUCCES… Fără miza rezultatului, Rapid Brodoc a încheiat sezonul cu o victorie la Fălticeni, pe un teren unde se câștigă foarte greu. Șomuz a condus cu 1-0 la pauză, dar băieții lui Romică Dorin au întors rezultatul în repriza secundă, prin Ilan Rappoport și Codruț Anghel.

A fost un meci cu două reprize diametral opuse. Prima s-a desfășurat sub semnul echilibrului, dar cu un plus pentru echipa gazdă, care a știut să gestioneze avantajul golului marcat în minutul 21 de Andrei Merticariu. În partea secundă, “alb-vișinii” au intrat mult mai montați și s-au dezlănțuit pe faza ofensivă, reușind să înscrie două goluri, dar să rateze și alte câteva ocazii clare. Au punctat argentinianul Ilan Rappoport (minutul 56) și Codruț Anghel (min. 88). Astfel, Rapid Brodoc încheie primul sezon din istorie în Liga 3 pe locul 3 în play-out, 7 la general. În ceea ce privește punctele acumulate în play-out, rapidiștii se află pe primul loc, cu 17 puncte, urmați de Știința Miroslava, cu 14 puncte.

Liga 3, etapa a 10-a:

• Știința Miroslava – FK Miercurea Ciuc II  1-1 (0-1)
  • Șomuz Fălticeni – Rapid Brodoc 1-2 (1-0)
  • Viitorul Darabani a stat.

Clasament final – play out:

Loc   Echipă     M      V       E       Π       Gm-Gp       Puncte

1        Știința Miroslava   8        4        2        2        14-13 43

2        Șomuz Fălticeni    8        2        3        3        9-10            36

3        Rapid Brodoc        8        5        2        1        17-7            31

4        Viitorul Darabani    8        3        2        3        8-10            27

5        FK Miercurea Ciuc   8        1        1        6        5-13            14