9.9 C

Final de sezon linistit pentru Sporting Vaslui

Liga 3

SUCCES… Sporting Juniorul Vaslui a obtinut o victorie importantã în play-out-ul Ligii 3. Vasluienii au învins, în deplasare, pe CSM Bacãu, scor 2-1 (2-0), si nu mai au nicio emotie cu retrogradarea. Cu 4 etape înainte de finalul sezonului, Sporting s-a depãrtat la 9 puncte de linia retrogradãrii.

Echipa antrenatã de Costel Ilie a început în fortã si Stefan Stefanovici a deschis scorul în minutul 2. Vasluiul a arãtat multã calitate, a controlat jocul si a avut o posesie superioarã a mingii, iar golul desprinderii a venit firesc, conform cursului jocului. Cel de-al doilea gol al Vasluiului a fost reusit de cãpitanul Octav Cracea (min. 37), cu capul, dupã o fazã superbã reusitã de „galben-verzi”. În repriza secundã, partida disputatã la Bacãu a fost mai echilibratã, gazdele reusind sã reducã din diferentã prin R. Vasile, în minutul 82. Pe final, vasluienii s-au folosit de toate tertipurile pentru ca mingea sã stea în joc cât mai putin. S-a terminat 2 la 1, iar Sporting a scãpat de grija retrogradãrii cu patru etape înainte de final. În clasament, Vasluiul este pe trei, cu 32 de puncte, în vreme ce bãcãunaii rãmân pe 5, cu 23 de puncte. În runda urmãtoare, sâmbãtã, 7 mai, Vasluiul va juca, acasã, împotriva celor de la Ceahlãul Piatra-Neamt.

Clasamentul Seriei 1, play-out:

Loc   Echipã               M      V      E      Π      Gm-Gp      Puncte

1        Ceahlãul                6        4        2        0        9-2               41

2        Somuz Fãlticeni     6        3        2        1        10-4             35

3        Sporting Vaslui      6        2        2        2        5-6               32

4        Stiinta Miroslava    6        3        0        3        7-7               29

5        CSM Bacãu   6        1        3        2        2-4               23

6        CSM Pascani 6        0        1        5        2-12             5