11.1 C
26-apr.-2024

Final încins de campionat! Campioana poate fi decisă la golaveraj!

DUEL DE LA DISTANȚĂ… Lupta pentru câștigarea titlului în Liga 4 Vaslui este mai strânsă ca niciodată, iar câștigătoarea poate fi decisă la golaveraj sau chiar în urma clasamentului fair-play. În derby-ul penultimei etape, Rapid Brodoc și CSM Vaslui au terminat la egalitate, scor 1-1, în timp ce FC Gârceni a trecut de FC Vulturești, scor 4-3. Totul se va decide în ultima etapă de la Vaslui, programată astăzi, de la ora 12.00.

Miza extrem de mare și-a pus amprenta pe jocul celor două echipe, care au început destul de timid partida directă. Rapid Brodoc și CSM Vaslui au oferit 90 de minute de fotbal fără orizont, jucătorii ambelor formații ducând o luptă surdă la mijlocul terenului, fără a periclita prea mult cele două porți. “Alb-vișinii” au deschis scorul prin Petruț, iar Vasluiul a egalat după pauză, prin Vali Joc, după o pasă cu călcâiul al lui Boicu. În urma acestui rezultat, Rapid Brodoc rămâne pe primul loc, cu 14 puncte, golaveraj 21-5, iar CSM-ul se află pe locul doi, tot cu 14 puncte, golaveraj 15-4. În ultima etapă, Rapid Brodoc are un meci greu, cu FC 2007 Gârceni, echipă care are de luat o revanșă după eșecul cu scandal din tur. De partea cealaltă, CSM Vaslui vrea să facă scor cu FC Vulturești, echipă pe care a învins-o în tur cu 7-1. Pentru a deveni campioni județeni, vasluienii au nevoie de un pas greșit al Brodocului sau de o victorie cu șapte goluri mai concludentă decât a adversarei din lupta directă pentru titlu.

Lupta pentru titlu s-a mutat în mediul online

După remiza din teren, “războiul” dintre CSM Vaslui și Rapid Brodoc s-a mutat în mediul online. Oficialii clubului Rapid Brodoc i-au acuzat pe cei de la Vaslui că “umblă cu prostii”, dar speră ca FC Vulturești să își apere corect șansele în fața vasluienilor. De partea cealaltă, reprezentanții clubului vasluian au replicat: “Dacă voi ați reușit să aveți 10-1 golaveraj cu Vultureștiul, CSM-ul poate obține un gol în plus”.

Campioana ar putea fi decisă de criteriul fair-play

Un scenariu cu adevărat dramatic, dar extrem de posibil, e cel în care campioana este decisă în urma criteriului fair-play. Acesta este bazat pe cartonașele primite în campionat, iar CSM Vaslui stă mai bine, având 8 cartonașe galbene, în timp ce “alb-vișinii” au opt. Pentru a se ajunge în această situație, CSM Vaslui trebuie să învingă cu 7-0 sau 8-1 pe Vulturești, iar Rapid Brodoc să câștige cu 1-0 duelul cu FC Gârceni sau 2-1.

Rezultatele etapei:

Rapid Brodoc – CSM Vaslui    1-1

Petruț / Joc

FC Vulturești – FC Gârceni      3-4

Pintilie (3) / Tabeică, Manolachi, Șoldan, Horciu

Programul ultimei etape:

CSM Vaslui – FC Vulturești (12.00, “Municipal”)

Rapid Brodoc – FC Gârceni      (12.00, Teren 2)

Clasamentul Ligii 4:

Loc   Echipă                 M      V       E       Π       Gm-Gp       Puncte

1        Rapid Brodoc       6        4        2        0        21-4            14
2        CSM Vaslui 6        4        2        0        15-4            14
3        FC Gârceni           6        3        0        3        17-13          9
4        FC Vulturești        6        1        0        5        9-21            3