14.5 C
28-apr.-2024

Fotbal – Liga I: Rapid – Dinamo 0-0

Rapid Bucureşti a terminat la egalitate cu Dinamo Bucureşti, 0-0, sâmbătă seara, în Giuleşti, în derby-ul etapei a 21-a a Ligii I Bergenbier la fotbal.

Într-un derby destul de modest, cu o primă repriză foarte slabă, Dinamo a avut mai multe acţiuni ofensive, cea mai mare ocazie fiind bara transversală a lui Alexe (45). Debutul reprizei secunde a fost animat, dar apoi jocul a scăzut din nou în intensitate. Rapid a avut o ratare destul de mare prin Pancu (49), luft în careu, iar Dinamo a ratat prin Dănciulescu (51). Djakaridja Kone (88) şi Torje (90+1) au avut ultimele ocazii mari ale meciului.

Meciul din Giuleşti a început cu o întârziere de circa 7 minute, din cauza rolelor de hârtie aruncate în teren de galeria rapidistă. Prima repriză a fost întreruptă pentru aproximativ 5 minute din cauza unei ciocniri între doi jucători (35), spaniolul Rubio şi Roman lovindu-se cap în cap în apropierea terenului. Ibericul, plin de sânge, a fost transportat imediat la spital, în timp ce Roman a rămas pe gazon, după ce a primit îngrijiri medicale şi un plasture la cap.

Dinamo are 7 meciuri la rând fără înfrângere (două victorii şi cinci egaluri), iar Rapid rămâne neînvinsă pe teren propriu în acest sezon. Rapid nu a învins pe Dinamo de cinci meciuri (3 remize şi 2 eşecuri). Acesta a fost primul rezultat de 0-0 între cele două formaţii după 11 ani (Dinamo – Rapid 0-0 în august 2000).