14.7 C
15-mai-2024

Fotbal: Real Madrid a cucerit Supercupa Europei, după 2-0 cu Sevilla

Real Madrid a cucerit Supercupa Europei la fotbal, marți seara, după ce a învins formația spaniolă Sevilla FC cu scorul de 2-0 (1-0), pe Cardiff City Stadium, în fața a 33.500 spectatori.

Ambele goluri ale madrilenilor au fost înscrise de atacantul portughez Cristiano Ronaldo (30, 49).

Real a aliniat opt jucători din formula cu care a câștigat Champions League în sezonul trecut și a dominat meciul cu formația care și-a adjudecat trofeul Europa League în sezonul trecut.

Ronaldo a deschis scorul după 30 de minute, în urma unei pase sublime primite de la galezul Gareth Bale, lusitanul parafând victoria echipei antrenate de Carlo Ancelotti, cu un șut puternic, în minutul 49.

Cvartetul ofensiv al lui Real, cu Bale, Ronaldo, columbianul James Rodriguez și francezul Karim Benzema, evaluați la un total de circa 450 de milioane de dolari, ar fi putut marca mai mult în acest meci, care a adus prima Supercupă pentru echipa ”merengue” din 2002 încoace.

Poarta echipei andaluze a fost apărată de portughezul Beto, care a evoluat în trecut și la CFR Cluj.