17.4 C

Fotbalist al Vasluiului, om de bazã la tineret

Popovici a înscris primul gol la nationalã

Sergiu Popovici a marcat primul sãu gol la nationala Under 19 a României. Mijlocasul Vasluiului a marcat în minutul 82 golul egalãrii (2-2) în partida amicalã de marti contra Ciprului. Nationala U19 a României se pregãteste acum pentru confruntãrile din ultima fazã a turului de elitã a preliminariilor Campionatului European- Estonia 2012.

Mijlocasul Vasluiului, Sergiu Popovici, se aflã de aproape o sãptãmânã în cantonamentul nationalei de juniori Under 19. Elevii lui Ovidiu Stânga au întâlni marti selectionata Ciprului într-o partidã amicalã încheiatã cu scorul de 2-2, urmând ca astãzi sã dispute un al doilea meci împotriva aceluasi adversar. Popovici a evoluat sub tricoul nationalei doar 30 de minute, timp în care a reusit sã marcheze si golul care i-a scãpat pe tricolori de o înfrângere. “Este primul meu gol marcat la nationalã si sper sã mai urmeze si altele. Sunt bucuros cã am reusit sã înscriu si cã golul meu a scãpat echipa de la înfrângere”, a declarat Sergiu Popovici. De când evolueazã la nationala României, tânãrul mijlocas nu a simtit gustul înfrângerii: “De când sunt eu la lot nu am pierdut niciodatã, am avut parte numai de victorii si de egaluri.”, a mai adãugat fotbalistul. La începutul lunii mai, România va evolua în ultima fazã a turului de elitã a Campionatului European-Estonia 2012.