20.2 C

Franţa – România 2-0 (VIDEO)

Ne-au furat REMYza! Franţa – România 2-0

România rămâne fără victorie şi după cel de-al treilea meci al grupei D. Tricolorii s-au apărat eroic, dar au fost învinşi, scor 2-0, primul gol fiind înscris după o fază evidentă de ofsaid.

„Jucăm pe două linii, aruncăm mingea în careu şi batem cu 1-0”, a fost tactica dezvăluită de Tamaş, înainte de meci. Şi planul a fost respectat întru totul, doar că naţionala nu a reuşit să înscrie, deşi a avut câteva bune oportunităţi, inclusiv o bară – a lui Săpunaru. Ne-am apărat, în multe momente eroic, cu Pantilimon şi Chivu în zi de graţie, şi am încercat să muşcăm pe contra-atac dintr-un adversar din care a rămas doar numele; jocul nu a fost unul slab, dar rezultatul ne plasează în poziţia de outsideri la calificare.

Tactica lui Răzvan a funcţionat

Răzvan a încercat să aglomereze centrul terenului, cedând deliberat benzile, iar tactica a ţinut; în prima repriză gazdele au reuşit să pună în real pericol doar de 2-3 ori poarta lui Pantilimon, chiar dacă au exercitat o presiune constantă în jumătatea noastră.

La pauză, selecţionerul a mutat inspirat, introducându-l pe Deac în locul lui Zicu, mâna moartă a naţionalei. Tricolorii au ieşit la joc şi, astfel, a doua repriză a fost mult mai dinamică şi i-a ţinut pe toţi cu pulsul ridicat, fazele succedandu-se cu mare rapiditate la ambele porţi. Benzema şi Nasri au fost la un pas să ne trimită în infern, însă paradele de excepţie ale lui Pantilimon ne-au păstrat în meci.

Totuşi, prima mare ocazie din a doua repriză ne-a aparţinut, mult hulitul Florescu fiind aproape de gol. Mijlocaşul şi-a pus toate frustrările într-un voleu de senzaţie, din unghi, însă Lloris a fost imperial.

Ofsaid la Remy

Jucătorul lui O.M., aflat la al patrulea meci la naţională, ne-a spulberat orice speranţă la un rezultat mare la Paris, cu 7 minute înainte de final. Plecat dintr-o poziţie de ofsaid clară, extrtema dreaptă a campioanei Franţei l-a învins pe bravul Pantilimon. Golul lui Gourcuff din minutul 93 a venit să întărească superioritatea Franţei, dar nu a şters gafa comisă de tuşier la faza din minutul 83.

După etapa a III-a a preliminariilor, clasamentul grupei D este următorul: 1. Franţa – 6 puncte, 2. Albania – 5 puncte, 3. Belarus – 5 puncte, 4. Bosnia – 4 puncte, 5. România – 2 puncte, 6. Luxemburg – 1 punct.

România va întâlni selecţionata Bosniei-Herţegovina, în etapa a IV-a a grupei D de calificare la Euro-2012, care va avea loc pe 26 martie 2011.

Marica a prins 30 de minute

Chiar dacă se specula pe seama faptului că Marica va privi partida cu Franţa din tribune, din cauza scandalului cu Lucescu Jr, selecţionerul a mizat pe vârful lui Stuttgart în ultima jumătate de oră. E adevărat, tehnicianul tricolorilor a fost obligat să îl schimbe pe Daniel Niculae, care s-a accidentat. La o fază lucrată de Bogdan Stancu, Nico s-a aflat într-o bună situaţie de a marca, însă a luftat şi a călcat strâmb. Cel mai probabil, atacantul lui Monaco „s-a ales” cu o entorsă.

Marica putea deveni chiar erou, dacă la faza în care a pasat perfect pentru Săpunaru, fundaşul lui Porto ar fi fost mai exact – şutul acestuia a lovit doar bara.

Loeb a dat startul meciului

Francezii ştiu să îşi preţuiască marii campioni. După ce s-a încununat în Raliul Franţei săptămâna trecută şi şi-a adjudecat cel de-al şaptelea titlu de campion mondial, alsacianul de 36 de ani a fost invitat să dea lovitura de start în Franţa – România.

De remarcat că Loeb a avut parte de o intrare de gală pe Stade de France. Cu 20 de minute înainte de startul partidei, campionul mondial de raliuri şi-a făcut intrarea în arenă la bordul unui Citroen, în uralele tuturor spectatorilor.

Wenger, în tribune

Arsene Wenger a fost prezent în tribunele de pe Stade de France; managerul lui Arsenal are oportunitatea să îşi vadă la lucru doi dintre elevi: Clichy şi Nasri au fost trimişi de Blanc încă din primul minut.

În galben după 4 luni

Tricolorii au evoluat din nou în echipamentul care i-a consacrat. Sponsorul naţionalei a preferat roşu, dar acest echipament ne-a purtat mai degrabă ghinion, Chivu & co înregistrând rezultate contradictorii. Ultima partidă în care tricolorii evoluaseră în galben a fost succesul de la începutul lui iunie, 3-0, cu Honduras.

Ne-au bătut în tribune…la propriu

Atmosfera de pe Stade de France a fost una electrizantă, aproape 80.000 de spectatori fiind prezenţi la meci. Dintre aceştia, aproximativ 1000 au fost români, doar că aceştia nu au ocupat un anumit sector pe stadion, ci au fost dispuşi la întâmplare. Acest lucru a generat un conflict în debutul meciului: după o altercaţie cu un suporter al „cocoşilor”, un fan român a fost scos din stadion de stewarzi, nu înainte de a ise aplica o corecţie pe loc.

Acadeaua miracol

Pentru a se detensiona, tehnicianul francezilor a apelat la o măsură destul de puţin uzitată; dacă cei mai mulţi dintre tehnicieni preferă să mestece gumă, fostul mare fundaş al naţionalei campioane mondiale în 1998 a apelat la o acadea. Altfel, antrenorul „cocoşilor” a demonstrat că, în ciuda faptului că rolul său de jucător era preponderent defensiv, mingea de fotbal nu are secrete pentru el. Revenit pe teren după pauză, Blanc a jonglat cu o minge, pe margine, preţ de câteva secunde, în uralele spectatorilor.