17.4 C
21-mai-2024

Handbal CSM Vaslui se afundă spre dezastru!

“LANTERNA ROȘIE”… CSM Vaslui s-a făcut de râs și a pierdut și derby-ul suferinței cu CSM Sighișoara. Handbaliștii vasluieni au avut o evoluție dezamăgitoare și au suferit cea de-a 11-a înfrângeri din acest sezon.

MODEȘTI… CSM Vaslui se afundă din ce în ce mai tare, după o nouă înfrângere, de data aceasta împotriva unei contracandidate în lupta pentru evitarea retrogradării, 21-24, cu CSM Sighișoara, pe teren propriu. Echipa pregătită de Ovidiu Mihăilă încheie turul pe ultimul loc în clasament, cu 4 puncte, la 5 puncte de locurile de baraj.

Evoluție ștearsă, rezultat pe măsură. Multe greșeli neforțate, ratări foarte multe, atacuri lente și o poartă aproape inexistentă. Acestea au fost ingredientele Vasluiului în meciul cu CSM Sighișoara, din ultima etapă a turului, pierdut cu scorul de 21-24 (10-11). Evoluția echipei noastre a lăsat de dorit încă din prima repriză, când oaspeții s-au aflat mai tot timpul la conducere. Și în partea secundă, CSM-ul a condus doar de două ori, 20-19 și 21-20, pentru ca finalul să fie unul dezastruos. Sighișorenii au înscris patru goluri consecutive și s-au impus cu 24-21. În pofida unui buget de 1,1 milioane de euro și cu obiectiv clasarea pe locurile 7-9, echipa de handbal nu mai bate pe nimeni și este din ce în ce mai rău amenințată cu retrogradarea. Strategia clubului din această vară a fost una falimentară, iar lucrurile trebuie schimbate radical în această pauză de iarnă, altfel, Vasluiul va rămâne fără niciun sport de echipă în prima ligă a țării. În ultimul meci din 2024, CSM Vaslui va juca, acasă, cu Potaissa Turda, pe 10 decembrie.