20.6 C

HANDBAL: Pe ultima sută

AMICALE… Handbaliștii vasluieni au încheiat seria meciurilor de pregătire din această vară. În ultimul test, CSM Vaslui a pierdut la Focșani, scor 45-48. (sursă foto: Facebook CSM Focșani)

ÎNFRÂNGERE… CSM Vaslui, învinsă de CSM Focșani în ultimul amical al verii. Disputat pe durata a trei reprize a câte 30 de minute, meciul s-a încheiat cu victoria focșănenilor, scor 48-45. Noul sezon al Ligii Zimbrilor va debuta duminică, 29 august, trupa lui Gabriel Armanu urmând să joace, în deplasare, cu Potaissa Turda.

În ultima partidă de verificare din această vară, CSM Vaslui a întâlnit, în deplasare, pe CSM Focșani, într-un meci al cărui deznodământ a fost greu de prezis până la fluierul final. Cele două echipe și-au împărțit perioadele de dominare, echipa antrenată de Gabriel Armanu fiind totuși condusă în cea mai mare parte a timpului. Finalul amicalul a aparținut focșănenilor care s-au impus la limită, scor 48-45. Antrenorul Gabriel Armanu a rulat tot lotul de jucători pe care l-a avut la dispoziție. Handbaliștii vasluieni au disputat șapte partide de pregătire în această vară, dintre care patru cu CSU Suceava. Bilanțul meciurilor cu Suceava este unul negativ, două înfrângeri, 21-23 și 29-30), un rezultat de egalitate, 25-25, și o victorie, 25-23. CSM Vaslui a mai întâlnit pe CSM Focșani, 25-26 la Cupa Municipiului și 45-48, și HC Buzău, 26-25. Primul meci oficial din sezonul 2021-2022 al Ligii Zimbrilor va avea loc duminică, 29 august, Vasluiul urmând să evolueze la Turda, împotriva vicecampioanei României, Potaissa Turda.