7.3 C
15-mai-2024

HANDBAL | Victorie dramatică pentru CSM Vaslui

REUȘITĂ… CSM Vaslui a câștigat cu HC Buzău, scor 27-26, în ultimul meci de pe teren propriu din acest sezon. Băieții lui Mihăilă au obținut o victorie dramatică în fața buzoienilor, cu trei secunde înainte de finalul partidei. Vasluiul urcă pe loc de baraj și are acum și varianta egalului la Sighișoara, în meciul care va stabili ultima retrogradată directă.

Cu cuțitul rău de tot la os, CSM Vaslui a pornit lansat partida de duminică și a condus cu 7-3 și 8-4 după prima jumătate de repriză. Elanul s-a domolit apoi și partida s-a echilibrat, deși în prima repriză buzoienii nu au condus niciodată pe tabela de marcaj. A fost 13-12 la pauză, iar repriza secundă a început în aceeași notă, cu Vasluiul la timonă. În multe momente, buzoienii au fost parcă cu gândul mai mult la vacanță, Gabriel Armanu, fost antrenor și la Vaslui, trimițând în teren toți jucătorii pe care i-a avut la dispoziție. Chiar dacă s-a aflat mai mereu la conducere, handbaliștii vasluieni au arătat semne de slăbiciune, cu multe ratări și greșeli individuale. Buzăul a condus o singură dată pe tabelă, în ultimele minute de joc, 25-24. Meciul a fost unul de infarct pe final, când oaspeții au avut chiar șansa victoriei, dar au ratat o lovitură de la 7 metri. La următoarea fază, Yousefinezhad a înscris golul victoriei, 27-26, dar a văzut cartonașul albastru și va rata meciul decisiv de la Sighișoara. Cu o etapă înainte de finalul campionatului, Vasluiul are un punct peste Sighișoara și are și varianta unui rezultat de egalitate în meciul decisiv care va avea loc pe 19 mai, de la ora 17:30, partidă urmând a fi transmisă pe Pro Arena. Pentru CSM Vaslui au marcat: Florin Acatrinei (9 goluri), Amin Yousefinezhad (6), Răzvan Chiratcu (4), Marius Szoke (3), Răzvan Pavel (2), Robert Furak (1), Andrei Yashchanka (1) și Nemanja Vucicevic (1).