9.6 C
26-apr.-2024

Handbalistii vasluieni confirmã

OMOGENITATE…HC Vaslui a reusit în prima zi a turneului de la Turda sã scoatã douã rezultate pozitive împotriva unor echipe foarte puternice.Elevii lui Leo Bibirig au revenit spectaculos în ambele partide, însã doar în fata celor de la U Cluj au reusit sã se impunã.

În primul meci, HC Vaslui a întâlnit echipa din liga a doua ungarã, Balmazujvarosi KK, cu care a cãzut la pace, terminând la egalitate. Timp 45 de minute, vasluienii s-au aflat la conducerea jocului, având la un moment dat chiar cinci goluri diferentã (19-14). Pe final, ungurii au fost mai atenti la recuperare iar acest lucru i-a adus chiar în avantaj, 28-24. Iacob si compania s-au trezit din corzi si au reusit în ultimele trei minute sã restabileascã echilibru, terminând partida la egalitate, scor 29-29. Principalii marcatori ai Vasluiului au fost Tutu (11), M. Ignat (5), Acatrinei (3). Pentru a doua confruntare, împotriva celor de la U Cluj, Leo Bibirig s-a bazat pe vechea gardã a echipei iar acest lucru s-a vãzut la pauzã pe tabela de marcaj, 15-19 pentru adversari. Nemultumit de evolutia elevilor sãi din prima parte a jocului, tehnicianul Vasluiului a introdus pe teren pentru ultimele 30 de minute achizitiile aduse în aceastã varã iar mutarea i-a adus victoria, scor final 30-29. Cel mai important meci al turneului, cel dintre Potaissa Turda si HC Vaslui se va juca astãzi începând cu ora 10:00.