10.7 C
20-mai-2024

Handbaliștii vasluieni, singuri împotriva tuturor!

REMIZĂ… CSM Vaslui și-a revenit după o perioadă dificilă, iar cu Potaissa Turda a avut puterea să facă un meci mare, chiar dacă a înfruntat una dintre cele mai puternice formații din Liga Zimbrilor. Duelul dintre CSM și Potaissa s-a terminat la egalitate, 29-29 (14-14), echipa vasluiană fiind egalată în ultimele secunde de joc. Trupa pregătită de Ovidiu Mihăilă a fost nevoită să lupte și împotriva arbitrilor și a deciziilor cel puțin bizare ale acestora.

Puțini credeau că pentru CSM Vaslui ultima reprezentație din 2023 putea face notă discordantă față de ce a arătat în actuala ediție a Ligii Zimbrilor. Totul era în favoarea turdenilor: evoluția din acest sezon, locurile ocupate în clasament și o serie de 12 victorii consecutive obținute de Turda în meciurile directe. Însă, handbaliștii vasluieni au dat o replică foarte bună și au fost la câteva secunde de o victorie extrem de importantă. Prima repriză a fost una echilibrată, în care cele două echipe s-au aflat rând pe rând la conducere pe tabela de marcaj. Echilibrul a continuat și în repriza secundă și niciuna dintre echipe nu a reușit să se desprindă la mai mult de două goluri. Vasluiul a condus cu 29-28 în ultimul minut, însă oaspeții au egalat la ultima fază, după o acțiune plecată de la portar, 29-29. Din păcate, partida de duminică seara a fost influențată negativ de arbitraj. Cei doi arbitri au luat mai multe decizii greșite, faze similare care au fost judecate diferit, toate în favoarea Turdei. CSM Vaslui încheie anul pe ultimul loc în Liga Zimbrilor, cu 5 puncte, primul meci din 2024 fiind programat la începutul lunii februarie, acasă, cu CSA Steaua București.