29-mart.-2024

Handbalul vasluian revine în elitã

Stiinta II Bacãu – HC Vaslui 30-38 (12-20)

Fotbalul a murit. Trãiascã handbalul!

PROMOVARE… HC Vaslui se va bate de la toamnã cu marile forte ale handbalului masculin românesc. Dupã o pauzã de 15 ani, Vasluiul are din nou echipã de handbal în Liga Nationalã. În ultima partidã a campionatului, trupa pregãtitã de Leonard Bibirig s-a impus, în deplasare, în fata Stiintei II Bacãu, scor 38-30 (20-12).

HC Vaslui a promovat în Liga Nationalã. Echipa antrenatã de Leonard Bibirig s-a dovedit a fi cea mai bunã formatie din serie, reusind ca în cele 24 de etape sã totalizeze 69 de puncte. În ultima rundã a sezonului, vasluienii nu aveau voie sã piardã la o diferentã mai mare de trei goluri pentru a obtine calificarea. Însã, cu o evolutie fãrã sperantã pentru adversar, trupa lui Bibirig a pus stãpânire pe joc încã din startul partidei, iar la pauzã avantajul era deja unul insurmontabil pentru bãcãuani, scor 20-12. Sub îndrumãrile de pe margine ale antrenorilor, Leonard Bibirig si Laurentiu Cozma, jocul Vasluiului a rãmas alert, iar diferenta dintre cele douã echipe s-a mentinut pânã în final, 38-30 pentru HC Vaslui. Ambitionati de obiectivul la care iubitorii handbalului vasluian au tot sperat în ultimele sezoane, Sandu Iacob si compania si-au surclasat adversarul, încununându-si astfel parcursul ireprosabil din acest campionat. Dupã multi ani, dupã foarte multe eforturi depuse, dupã si mai multe emotii trãite alãturi de HC Vaslui, Sala Polivalentã din Vaslui va respira începând din sezonul viitor aer de Ligã Nationalã.