9.4 C

HC Vaslui, egala Odorheiului doar o reprizã

HC Odorhei – HC Vaslui 30-12

HC Vaslui a fost învinsã, fãrã drept de apel, vineri seara, de HC Odorhei, în meciul etapei a 22-a a Ligii Nationale. Elevii lui Sandu Iacob au fost pe teren doar în prima reprizã, pentru cã în cea de-a doua au „dormit”, lãsând gazdele sã se impunã la o diferentã de opt goluri, scor final 30-22.

HC Odorhei si HC Vaslui s-au înfruntat vineri searã, pe terenul primeia, în al doilea meci al etapei a 22-a din Liga Nationalã de handbal masculin, denumitã din acest sezon „Liga Zimbrilor”. La capãtul unui meci disputat doar în prima reprizã Odorheiul si-a onorat statutul de favoritã a partidei si s-a impus cu 30-22. Elevii lui Sandu Iacob au avut un început bun de meci, si dupã opt minute au preluat avantajul pe tabela de marcaj, prin reusita lui Hagiu (scor 3-4). Bucuria în tabãra vasluianã a tinut pânã în minutul 20, când Odorheiul a trecut din nou la conducerea scorului, prin golul marcat de Csike Onyejekwe, scor 8-7. La vestiare s-a intrat cu 13-12 pentru gazde, la capãtul unei prime reprize echilibrate. Toatã munca depusã de vasluieni în prima parte s-a dus însã pe apa sâmbetei în primele 7 minute ale reprizei secunde, când Odorheiul s-a dus la trei goluri diferentã (18-15). În minutul 41, Vasluiul revine în joc prin golgheterul Gabi Bujor, care face 18-18. În minutul 49 Odorheiul se desprinde din nou, 24-22 iar din acel moment, tabela îngheatã pentru elevii lui Sandu Iacob, care nu mai înscriu deloc pânã la finalul jocului. Se terminã 30-22 pentru HC Odorhei, o diferentã prea mare pentru ce au arãtat gazdele, mai ales în prima reprizã.