20.2 C
05-mai-2024

HC Vaslui, victorie dramatica cu CSU Suceava!

DRAMATIC… CSU II Suceava si HC Vaslui, primele douã clasate înaintea acestui joc, au oferit un spectacol handbalistic de calitate. Trupa lui Gugles obtine o victorie dramaticã în finalul jocului si revine pe primul loc al podiumului.

Handbal Club Vaslui a învins dupã un final dramatic, scor 34-33, în deplasare la CSU Bucovina II Suceava, în derby-ul etapei a VIII-a. Dupã o primã reprizã excelentã, în care vasluienii au intrat la cabine cu un avantaj de cinci goluri, în partea secundã gazdele au echilibrat partida si au reusit sã reintre în joc. Cu zece secunde înainte de finalul întâlnirii, Bãhnãreanu reuseste sã înscrie, iar Vasluiul obtine cea de-a doua victorie în deplasare, în aceastã editie de campionat. Cu cele douã puncte câstigate la Suceava, trupa lui Gugles acumuleazã zece puncte si revine pe prima treaptã a clasamentului. Podiumul este completat de Universitatea Suceava, (8 puncte) si CSU II Suceava (8 puncte). La finalul jocului, antrenorul echipei, Liviu Gugles s-a declarat multumit de jocul echipei si sperã ca jucãtorii sã continue evolutiile bune si în partidele viitoare. “Am jucat bine, în special în prima reprizã si am reusit sã obtinem o victorie care ne duce din nou pe primul loc al clasamentului. Important e cã începem sã jucãm bine, iar meciurile amicale cu Minaur Baia Mare ne-au prins foarte bine. Am început sã jucãm la rezultat. Repriza secundã a fost mai echilibratã, însã Bãhnãreanu a reusit sã aducã victoria în ultimele zece secunde ale jocului”, a declarat Liviu Gugles. Iatã rezultatele înregistrate în etapa a VIII-a:

LPS Piatra-Neamt – Universitatea Galati  24-28

Stiinta II Bacãu – Poli Iasi 46-25

CSU II Suceava – HC Vaslui 33-34