11.9 C

Husana a iesit din cursa pentru baraj

Liga 3

ÎNFRÂNGERE… Husana Husi a pierdut, în deplasare, cu Bucovina Rãdãuti, scor 0-1, rezultat ce a pus definitiv capãt sperantelor grupãrii husene de a obtine calificarea la barajul de promovare în Liga 2. În ultimul meci din aceastã stagiune, husenii vor întâlni pe Somuz Fãlticeni, vineri, de la ora 15.00.

Prima reprizã a fost una echilibratã, de angajament, dar fãrã modificãri pe tabela de scor. Ambele formatii si-au creat câteva ocazii de gol, Sergiu Gârdea, din loviturã liberã, Cãlin Ciobanu si Cãtãlin Solomon n-au reusit sã înscrie pentru Husana. Debutul reprizei secunde a apartinut Bucovinei, pustiul Strãjeriu reusind sã deschidã scorul dupã o neatentie în defensiva Husiului. Gazdele au gestionat bine finalul de meci si s-au impus la limitã, 1-0, rezultat care le asigurã calificarea la barajul de promovare în Liga 3. “A fost un meci greu, urât, si asta datoritã terenului de joc. Din pãcate, noi am fãcut o gresealã, iar adversarii au profitat de asta. Ne-au lipsit si doi jucãtori care m-au fortat sã schimb echipa.”, a spus Florin Croitoru. Antrenorul Husanei a primit cartonasul rosu în timpul meciului de la Rãdãuti, pentru proteste. “Nu poti sã le spui nimic, se cred Dumnezeu. Nu poti sã vorbesti nimic cu ei. L-am întrebat de ce nu a dat fault la ultima fazã si mi-a dat al doilea galben si cartonas rosu.”, a încheiat Croitoru. Husana Husi rãmâne pe locul 5, cu 28 de puncte, iar în ultima rundã, vineri, 30 aprilie, va întâlni, acasã, pe Somuz Fãlticeni.