26-apr.-2024

Husana Husi coboarã de pe podium

sursã foto: sportactual.ro

Husana Husi – Stiinta Miroslava   0-2 (0-1)

PROBLEME… Husana Husi a suferit a doua înfrângere din acest sezon al Ligii 3, scor 0-2 (0-1), în fata celor de la Stiinta Miroslava. Decimati de Covid-19, husenii nu au putut alinia cea mai bunã formulã de start. Printre cele mai importante absente numãrându-se portarul Manole, cãpitanul Agrigoroaei, Ionut Jitaru si atacantul Adrian Vioricã.

Fãrã cinci jucãtori de bazã, absenti din cauza coronavirusului, Husana Husi a avut o primã reprizã modestã, fãrã ocazii mari de gol la poarta iesenilor. Oaspetii au început mai bine partida, iar Eduard Sãvoaia a deschis scorul în minutul 11, dupã un sut din interiorul careului de 16 metri. Cea mai mare ocazie a primei reprize a apartinut tot Miroslavei, atacantul Stiintei trimitând mingea în bara portii apãrate de Bîlbã. În partea secundã, fotbalistii huseni au intrat mult mai montati, iar ocaziile au început sã aparã. Însã, portarul Stiintei a fost în zi mare, respingând, de douã ori, de pe linia portii. Din pãcate, cei care au înscris au fost tot oaspetii, în minutul 62, prin Unghianu, cu un sut frumos de la 14 metri. Pe final, Miroslava a rãmas în zece jucãtori, dar husenii nu reusesc sã reducã din diferentã. S-a terminat 0-2, iar Husana Husi coboarã de pe podium. Stiinta Miroslava acumuleazã 13 puncte si urcã pe primul loc, în timp ce husenii rãmân cu 12 puncte si coboarã pe locul 4. În runda urmãtoare, echipa huseanã joacã, în deplasare, împotriva celor de la Ceahlãul Piatra-Neamt. Pânã atunci, miercuri, husenii vor primi vizita Focsaniului, în turul 4 al Cupei României.