8 C
27-apr.-2024

Încã un pas mare spre play-off (foto)

Vointa Stefan cel Mare – Smart Negresti 1-4

MAI BUNI… Astãzi, Vointa Stefan cel Mare, una dintre pretendentele la calificarea în play-off-ul Ligii a IV-a a pierdut cu 4-1 meciul cu Smart Negresti si a cam netezit drumul echipei lui Stoian cãtre careul de asi. Vointa Stefan cel Mare a iesit din cursa pentru calificarea în play-off-ul Ligii a IV-a dupã esecul cu Smart Negresti, ocupanta locului secund urmând sã se decide între Smart Negresti si Viitorul Rebricea.

În urma esecului de astãzi, Smart Negresti s-a distantat în clasament si rãmâne principala favoritã la calificare. Negrestenii au început partida calm, tatonându-si cu prudentã adversarul. Pânã la pauzã, jocul s-a desfãsurat într-un singur sens, negrestenii irosind câteva ocazii foarte clare. În cele din urmã, Smart a deschis dintr-un penalty acordat usor de centralul Bolea. Vasiliu a tranformat, iar Negrestiul si-a fãcut meciul usor. Chiar dacã gazdele au intrat mai motivate în repriza secundã, Smart si-a demonstrat superioritatea si s-a impus cu un categoric 4-1. Pentru echipa lui Stoian urmeazã un nou meci dificil, acasã, cu AS Victoria Muntenii de Jos, în timp ce Vointa va primi vizita celor de la SC Lipovãt. În partidele restante din seria a II-a, Flacãra Murgeni a învins, surprinzãtor, cu 1-0 pe Juventus Fãlciu, în timp ce Podgoria Oltenesti a remizat, acasã, 1-1 cu Gloria Lunca Banului. Într-o altã partidã, Multim Perieni nu s-a prezentat la meciul din deplasare cu Iulius Bogdãnesti.