10.7 C
20-apr.-2024

Început promițător de sezon pentru juniori

DEBUT… Rezultate pozitive pentru juniori în prima etapă a Campionatului Național de fotbal – U19 și U17. Pajura Huși a scos o victorie și un egal din „dubla” cu CSȘ Unirea Iași, în timp ce LPS Vaslui a terminat la egalitate la U19, dar a pierdut la U17, duelurile cu echipele similare de la Ceahlăul.

Prima etapă a Campionatului Național de fotbal – U19 și U17 a adus rezultate satisfăcătoare pentru reprezentantele județului nostru. La Under 19, Școala de Fotbal „Pajura” Huși a învins, pe teren propriu, CSȘ Unirea Iași, scor 2-0, în timp ce LPS Vaslui a terminat la egalitate, în deplasare, cu Ceahlăul Piatra-Neamț. LPS-iștii puteau să se întoarcă cu toate cele trei puncte puse în joc, însă au ratat un penalty în minutul 85. „A fost un joc foarte bun făcut de echipa noastră împotriva celor de la Ceahlăul Piatra-Neamț, vicecampioană națională în ediția trecută, în care puteam scoate maxim dacă în minutul 85 fructificam lovitura de la 11 metri.”, a spus Gabriel Pană, antrenorul juniorilor U19 de la LPS Vaslui. La U17, Hușiul a remizat cu Unirea Iași, 2-2, în timp ce juniorii de la LPS Vaslui au cedat la Piatra-Neamț, scor 0-2. În runda următoare, Pajura Huși se deplasează cu ambele echipe la Suceava, pentru întâlnirea cu Juniorul, iar LPS Vaslui joacă, acasă, împotriva celor de la ACS FC City Iași.