11.9 C
29-mart.-2024

Înfrângeri pentru echipele din judet

Liga 3

ÎNVINSE… Etapã neagrã pentru echipele vasluiene din Liga 3. Runda cu numãrul 7 din play-off-ul si play-out-ul Ligii 3 a adus rezultate negative pentru cele douã reprezentante ale judetului nostru, Husana Husi si Sporting Juniorul Vaslui. Husenii au pierdut pe terenul liderului, Dante Botosani, 0-2, iar Vasluiul a cedat pe teren propriu, cu Ceahlãul, scor 0-1.

Rezultate dezamãgitoare pentru reprezentantele Vasluiului din Liga 3. Desi nu a fãcut un meci deloc rãu, ratând câteva ocazii monumentale, Husana Husi a pierdut la Bucecea, 0-2 (0-0) cu Dante Botosani, liderul Seriei 1. Cu douã etape înainte de finalul campionatului, ACS Husana Husi se aflã pe locul trei în clasament, cu 35 de puncte, având un avans de patru puncte fatã de Bucovina Rãdãuti, echipã pe care o va întâlni sâmbãtã, 14 mai, la Husi. Cealaltã reprezentantã a judetului, Sporting Juniorul Vaslui a pierdut duelul cu Ceahlãul Piatra-Neamt, scor 0-1, la capãtul unui meci echilibrat în care ambele formatii si-au trecut în cont mai multe ocazii de a înscrie. Autogolul lui Vlãdut Mocanu, din minutul 28, a decis soarta meciului. “Galben-verzii” au fortat în repriza secundã, însã fãrã rezultat pe tabela de marcaj, Echipa antrenatã de Costel Ilie rãmâne pe locul trei în play-out, cu 32 de puncte, cu 8 puncte peste CSM Bacãu, prima echipã de sub linie. În ultimele trei etape din play-out, Vasluiul va juca cu CSM Pascani (14 mai, în deplasare), Somuz Fãlticeni (21 mai, în deplasare) si Stiinta Miroslava (28 mai, acasã).