11 C
08-mai-2024

Înfrângeri usturãtoare pentru echipele nationale de tineret

MODESTI… Cu vasluienii Cristea si Perianu printre titulari, nationala României U20 s-a fãcut de râs în amicalul cu Italia U20, fiind învinsã cu scorul de 7-0. Si nationala U21 a pierdut duelul cu Italia U21, scor 2-4, dupã ce la pauzã au condus cu 2-1.

Dupã victoria cu Polonia, scor 2-1, echipa nationalã Under 20 a României a avut parte de un mec de cosmar în fata Italiei U20. „Tricolorii” antrenatI de Bogdan Lobont au pierdut cu scorul de 7-0 amicalul disputat în Italia. În formula de start a României s-au aflat si vasluienii Ovidiu Perianu (FCSB Bucuresti) sI Francisc Cristea (Politehnica Iasi). Într-un alt meci de pregãtire, nationala Under 21 a fost învinsã de selectionata similarã a Italiei, scor 2-4, într-un joc disputat la Frosinone. „Tricolorii” au condus cu 2-0 în minutul 40, însã italienii au întors scorul dupã pauzã. Vasluianul Louis Munteanu (Fiorentina) a fost introdus în teren în minutul 75. România U21: Popa – Tîrlea, Drãgusin, Racovitan, Ticu – Albu, Dican, Corbu, Miculescu, Popescu, Stoica. Au mai jucat: Ispas, Pitu, Munteanu, Serban, Gyenge si Ilie. Antrenor: Florin Bratu.