10 C

Infuzie de moral (foto)

Victorie pentru psihic

ÎNCREDERE…FC Vaslui a reusit sã treacã sâmbãtã, cu scorul de 8-0 de Juventus Fãlciu, într-un meci amical jucat pe Municipal. În prezenta celor 150 de fani prezenti pe stadion, jucãtorii lui Ionut Mosteanu au arãtat mai multã inspiratie pe faza ofensivã si multumitã jocului prestat si-au mai ridicat moralul în vederea reluãrii campionatului de la finalul acestei sãptãmâni.

Dupã rezultatele mai putin bune obtinute în amicalele cu Petrotub Roman si CSMS Iasi, FC Vaslui s-a descãtusat sâmbãtã în ultima partidã de verificare. Victimã le-a cãzut divizionara de ligã a IV-a, Juventus Fãlciu, echipã care a fost nevoitã sã scoatã mingea din propria poartã de opt ori. Cu un joc de posesie foarte bine pus la punct, galben-verzii au sustinut un atac constant spre poarta oaspetilor, în special în prima reprizã. Principalul artizan al acestui mic reviriment al echipei a fost mijlocasul de bandã Liviu Antal, dupã ce a reusit sã marcheze de trei ori în poarta Fãlciului. Acestuia i s-au alãturat pe tabela de marcaj si neamtul Denis Pozder cu douã reusite dar si Mike Temwanjera si Lucian Sânmãrtean cu câte un gol. În a doua reprizã, antrenorul galben-verzilor a schimbat în totalitate echipa, dându-le sansa si celor mai tineri sã demonstreze de ce sunt în stare. Adãpostiti sub avantajul celor 7 goluri înscrise în prima reprizã, jucãtorii introdusi în a doua parte nu au mai fortat, si s-au multumit doar cu golul marcat de Adrian Nenitã. Scor final 8-0 si FC Vaslui îsi mai ridicã moralul înaintea partidei de lunea viitoare, cu ACS Poli Timisoara.

Echipa folositã: Straton, Ortiz, Cordos, Prahic, Sãlãgeanu, Caue, Wilk, Antal, Lovrecic Sânmãrtean, Temwanjera. Au mai intrat Cerniauskas, Musat, Balaur, Madson, Krausz, Buziuc, Alaverdashvili, Nenitã, Enescu, Popovic

Publicul, suporter sau adversar ?

La fel ca si în alte partide si în amicalul de sâmbãtã, publicul prezent la stadion s-a arãtat mult mai vocal atunci când a venit vorba de înjurat si huiduit decât de încurajat echipa. Tinta principalã a fanilor a fost de aceastã datã Alexandru Buziuc, care dupã câteva ocazii de gol si un penalty ratat si-a atras toate antipatiile celor prezenti pe Municipal.