16.2 C
27-iul.-2024

Inter, învinsă categoric de Schalke

Inter Milano, deţinătoarea trofeului Champions League, a fost învinsă categoric de formaţia germană Schalke 04 Gelsenkirchen, cu scorul de 5-2 (2-2), marţi, pe teren propriu, într-un meci din prima manşă a sferturilor de finală ale Ligii Campionilor la fotbal. Într-o altă partidă, Real Madrid a învins pe Tottenham Hotspur cu scorul de 4-0.

Inter Milano, deţinătoarea trofeului Champions League, a fost învinsă categoric de formaţia germană Schalke 04 Gelsenkirchen, cu scorul de 5-2 (2-2), marţi, pe teren propriu, într-un meci din prima manşă a sferturilor de finală ale Ligii Campionilor la fotbal. Cristian Chivu, căpitanul naţionalei României, a început ca titular dar a fost eliminat în minutul 62, pentru al doilea cartonaş galben. Pentru Chivu este a doua eliminare în mai puţin de o săptămână, după cea din derby-ul de sâmbătă cu AC Milan (0-3).
Inter a început excelent, a deschis scorul în primul minut, prin Stankovic, şi a condus cu 2-1, graţie golului semnat de Diego Milito (34), dar Schalke a revenit de fiecare dată, prin Joel Matip (17) şi Edu (40), iar după pauză s-a desprins prin golurile marcate de Raul (53), Andrea Ranocchia (57, autogol) şi Edu (75). Ciprian Deac nu a făcut parte din lotul lui Schalke pentru acest meci.
Manşa secundă va avea loc pe 13 aprilie la Gelsenkirchen, dar Inter este practic eliminată.

Real Madrid a învins pe Tottenham Hotspur cu scorul de 4-0 (1-0), marţi seara, pe teren propriu, în prima manşă a sferturilor de finală ale Ligii Campionilor la fotbal. Real a deschis scorul rapid, prin togolezul Emmanuel Adebayor (4), şi a controlat total jocul, beneficiind şi de avantajul omului în plus încă din minutul 15, când a fost eliminat atacantul englez Peter Crouch. Real a tranşat disputa după pauză, când au mai marcat, din nou Adebayor (57), Angel Di Maria (72) şi Cristiano Ronaldo (87). Manşa secundă va avea loc pe 13 aprilie, la Londra.
Real este ca şi calificată în semifinalele competiţiei, în premieră după mai bine de 7 ani.