7.9 C
18-apr.-2024

Învinsi de “lanterna rosie”

CSM Pascani – Husana Husi   2-1

RUSINOS… Fotbalistii de la Husana Husi au pierdut în mod surprinzãtor pe terenul ultimei clasate din Seria 1 a Ligii 3, CSM Pascani, scor 1-2. Pascaniul era singura echipã din Seria 1 care nu bãtuse pe nimeni în 12 etape!.

Etapa a 13-a a Ligii 3 a fost cu ghinion pentru Husana Husi. Jucãtorii lui Florin Croitoru s-au fãcut de râs si au fost învinsi de “lanterna rosie” a Ligii 3, CSM Pascani (1-2). Husenii au început decisi întâlnirea de la Pascani, presând în jumãtatea adversã si încercând o deschidere de scor rapidã. Nu au reusit sã marcheze, iar gazdele au echilibrat fortele, în special în zona medianã a terenului. Repriza secundã a început dezastruos pentru bãietii lui Florin Croitoru, Pascaniul reusind sã deschidã scorul prin Ungurenasu, în minutul 49. Husana a încercat sã restabileascã egalitatea, dar fotbalistii huseni au prins o zi proastã, ratând câteva ocazii uriase. Mai mult, husenii au avut un gol anulat în mod inexplicabil, pe motiv de fault în atac. Cu câteva minute înainte de final, Husana Husi a beneficiat de o loviturã de la 11 metri, ratatã si ea de cãpitanul Petre Agrigoroaei. Acesta îsi reparã gresealã în prelungirile partidei, când înscrie pentru 1-1. Însã, soarta meciului de la Pascani a fost transatã la ultima fazã, pe contraatac, când Robert Albu îl învinge fãrã probleme pe Turitã. În urma acestui rezultat, husenii rãmân pe locul sase, cu 21 de puncte, iar în runda urmãtoare vor întâlni, acasã, pe Foresta Suceava.

Loc   Echipã               M      V      E      Π      Gm-Gp      Puncte

1        Stiinta Miroslava    13      8        2        3        31-12            26

2        Foresta Suceava     13      8        2        3        24-8             26

3        Bucovina Rãdãuti13         8        2        3        28-13            26

4        Ceahlãul                13      8        1        4        19-12            25

5        Somuz Fãlticeni     13      6        3        4        18-14            21

6        Husana Husi          13      7        0        6        17-14            21

7        Sporting Vaslui      13      5        2        6        13-18            17

8        Dante Botosani      13      4        1        8        16-25            13

9        Bradu Borca 13      1        3        9        9-28             6

10      CSM Pascani 13      1        2        10      5-36             5