5.3 C
15-mai-2024

ÎNVINSI LA SUCEAVA

Bucovina Suceava – HC Vaslui 42-34 (23-10)

PREGÃTIRI… În prima partidã amicalã din aceastã pauzã competitionalã, HC Vaslui a pierdut 42-34, în deplasare, în fata echipei aflate pe locul patru în Liga Nationalã.

HC Vaslui a disputat, ieri primul amical din aceastã pauzã competitionalã în compania formatiei din prima ligã, Universitatea Bucovina Suceava. Echipa pregãtitã de Liviu Gugles a pierdut 42-34, într-o partidã în care în niciun moment nu s-a pus problema învingãtoarei. Echipa aflatã pe primele locuri în Liga Nationalã a început în fortã si a luat un avans consistent în fata vasluienilor, care si-au revenit pe parcurs. În final jocul s-a încheiat cu victoria sucevenilor, scor 42-34. La aceastã partidã, antrenorul Liviu Gugles a folosit toti jucãtorii pe care îi are la dispozitie. La finalul jocului, Liviu Gugles spune cã elevii sãi au avut un început de meci extrem de slab, iar suceveni au profitat de acest lucru. “Prima reprizã ne-am temut, iar gazdele au luat un avans de 11 goluri (14-3), iar în partea secundã am reusit sã ne mai revenim si sã jucãm ceva mai bine”, a declarat Liviu Gugles. Vasluienii vor continua jocurile de pregãtire în vederea jocului de pe 26 martie, de la Iasi, iar la sfârsitul acestei sãptãmâni, handbalistii vasluieni vor mai sustine douã partide de verificare, la Fãgãras împotriva echipei aflate pe primul loc în seria C a Diviziei A la handbal masculin, HCM Fãgãras. Jocul din penultima etapã a turului II va fi unul decisiv, care poate decide în mare mãsurã echipa calificatã la barajul de promovare în Liga Nationalã.