10 C

Istorie repetata

FÃRÃ REVANSÃ… La sfârsitul sezonului precedent, FC Vaslui învingea la Craiova si obtinea calificarea în Europa League. Oltenii asteptau meciul împotriva “galben-verzilor”, pentru calificarea pierdutã, însã, Lãcãtus a asezat foarte bine echipa în teren si a reusit sã aducã toate cele trei puncte de la Craiova.

Dupã o partidã foarte bunã din punct de vedere tactic, FC Vaslui obtine cea de-a treia victorie consecutivã în Liga I, de când pe banca tehnicã a echipei a venit Marius Lãcãtus. Atacantul de culoare, Mike Temwanjera înscrie frumos cu o loviturã de cap, iar sutul foarte bine plasat de Genchev, dupã o pasã genialã oferitã de brazilianul Wesley Lopez au adus încã trei puncte, care îi duce pe “galben-verzi” în primele locuri ale clasamentului. “Nu trebuie sã credem cã suntem cu sacii în cãrutã dupã ultimele douã rezultate, trebuie sã rãmânem cu picioarele pe pãmânt si sã abordãm cu maximum de seriozitate partida cu Craiova”, declara Marius Lacatus înaintea partidei cu oltenii. Iar elevii sãi s-au conformat. Dupã ce Wesley a fost foarte aproape de a deschide scorul în primele minute ale partidei de pe “Ion Oblemenco”, gazdele s-au trezit si au început sã atace în valuri poarta apãratã de Cristi Hãisan, fiind foarte aproape de a marca. A venit însã minutul 25, când Delgado centreazã de pe partea dreapta în careul advers, la capãtul acesteia aflându-se Mike Temwanjera, care, de la semi înãltime, trimite cu capul la coltul lung al portii apãrate de Merlier, oprindu-se în plasã. Era 1-0 si gazdele presau, sperând sã reediteze succesul din urmã cu doua sezoane, când au reusit sã învingã cu 2-1 dupã ce la pauzã tabela arãta cã oaspetii sunt în avantaj. N-a fost sã fie asa, pentru cã, imediat dupã pauzã, Genchev se gãseste la capãtul unei pase inteligente a brazilianului Wesley si îsi trece si el numele pe tabela de marcaj. Era 2-0, iar “galben-verzii” au început sã se joace cu moralul oltenilor, tinând strâns de cele trei puncte. Ultimul sfert de orã al partidei i-a gãsit pe Costea & Co. în jumãtatea adversã, încercând sã obtinã mãcar un punct. Presiunea lor a dat roade abia în minutul 89, când un balon sutat de Florin Costea se opreste în poarta lui Hisan, cu ajutorul lui Farkas. Cu toate acestea, vasluienii obtin victoria pentru a doua oarã consecutiv pe terenul oltenilor si se gândesc deja la partida de marti, când vor întâlni, în deplasare, pe Gaz Metan Medias, în optimile Cupei României.