spot_img
21.8 C
Vaslui
15-iun.-2024
spot_img

Judetul Vaslui, reprezentat de 30 de elevi la Olimpiadele din aria curricularã „Tehnologii”

- Advertisement -

REZULTATE… Judetul Vaslui va fi reprezentat la Olimpiadele din aria curricularã „Tehnologii” de cãtre 30 de elevi. Dintre acestia, patru sunt elevi de gimnaziu si concureazã la disciplina Educatie tehnologicã si aplicatii practice, iar 26 sunt elevi în liceele tehnologice din judet si concureazã la domeniile de specialitate pe care le studiazã: Mecanicã, Electric-Electrotehnicã-Electromecanicã, Electronicã-automatizãri- telecomunicatii, Industrie textilã si pielãrie, Economic-administrativ-comert, Turism si alimentatie, Agriculturã cresterea animalelor, Agriculturã cultura plantelor, Protectia mediului, Industrie alimentarã si Analiza produselor alimentare. În acest an scolar, Inspectoratul Scolar Judetean Vaslui va organiza, în perioada 26 30 aprilie 2024, Olimpiada Nationalã -Aria Curricularã Tehnologii, domeniul Industrie textilã si pielãrie, pentru clasele a XI- a si a XII-a.

Etapa judeteanã a Olimpiadelor din aria curricularã „Tehnologii” s-a desfãsurat pe 16 martie 2024, la Colegiul Economic „Anghel Ruginã” Vaslui si la Școala Gimnazialã „Mihai Eminescu” Vaslui, unde au participat 105 elevi. Distributia elevilor participanti pe discipline, domenii si calificãri este urmatoarea: 40 de elevi din clasele a V-a – a VIII-a la Disciplina Educatie tehnologicã si aplicatii practice, 65 de elevi din clasele a XI-a si a XII-a pentru domeniile de specialitate. „În urma evaluãrii lucrãrilor de la probele scrise 21 de elevi, cu mediile cele mai mari, primii în clasament pe discipline si calificãri, s-au calificat de drept pentru participare la etapa nationalã, iar in urma ierarhizãrilor nationale lotul participantilor la etapele nationale s-a suplimentat cu încã 9 elevi care vor participa la aceste competitii caracteristice disciplinelor si domeniilor din învãtãmântul profesional si tehnic. Le dorim mult succes tuturor elevilor care vor participa la Etapele Nationale ale Olimpiadelor pentru disciplinele din aria curricularã Tehnologii”, a transmis Inspectoratul Scolar Judetean Vaslui.

Lista elevilor calificati la Olimpiada Nationalã – Aria Curricularã Tehnologii” – disciplina Educatie tehnologicã si aplicatii practice

  • Clasa V – JITARU TEODOR STEFAN, Scoala Gimnazialã „Constantin Parfene” Vaslui, profesor PURICE IONEL;
  • Clasa VI – CHIOSA IANINA, Scoala Gimnazialã „Vasile Pârvan” Bârlad, profesor MUNTENASU MARIANA;
  • Clasa VII – HRISTEA ALESIA- MARINA, Scoala Gimnazialã „Mihail Sadoveanu” Vaslui, profesor STEOBORANU MIHAELA
  • Clasa VIII – TUGULEA RALUCA ELENA, Scoala Gimnazialã „Vasile Alecsandri” Vaslui, profesor STEOBORANU MIHAELA

Lista Elevilor calificati la Olimpiadele din aria curricularã „Tehnologii”, în functiile de domeniile de specialitate

  • MECANICÃ, clasa XI – BARACTARU CONSTANTIN, Liceul „Stefan Procopiu” Vaslui, profesori indrumatori Bacoscã-Bicã Mariana, Gosav Ioan, Ionitã Ioana, Hãulicã Dan, Pavel Aurel;
  • MECANICÃ, clasa XII – TROFIN ADRIAN, Liceul Tehnologic „Alexandru Ioan Cuza” Bârlad, profesori îndrumãtori Aghion Costelus, Bors Daniela, Soare Liliana, Stoica Creola;
  • ELECTRIC, ELECTROTEHNIC, ELECTROMECANIC clasa XI – DÃNILÃ DRAGOS GABRIEL, Liceul „Stefan Procopiu” Vaslui, profesori îndrumãtori Ciulei Maria, Ciulei Cristi, Cocoi Valentin;
  • ELECTRONICA, AUTOMATIZÃRI, TELECOMUNICATII, clasa XI – ZAHARIA EMILIA FLORENTINA, Liceul Tehnologic „Alexandru Ioan Cuza” Bârlad, profesori indrumãtori Marian Iuliana, Bejinariu Elena;
  • ELECTRONICA, AUTOMATIZÃRI, TELECOMUNICATII clasa XII – ENACHE ANDREI CRISTIAN, Liceul „Stefan Procopiu” Vaslui, profesori îndrumãtori Ciulei Maria, Ciulei Cristi, Ionascu Silvia-Daniela, Paraschiv Vasile, Constandache Stefan;
  • INDUSTRIE TEXTILÃ SI PIELÃRIE, clasa XI – 3 calificati – NESTIAN MARINELA, LAZÃR ADINA MARIA si FOCSA PETRONELA, de la Liceul Tehnologic „ I. Cuza” Bârlad, profesori îndrumãtori Negru Cristina, Bujoreanu Gabriela, Ibãnescu Teodora, Badac Doina;
  • INDUSTRIE TEXTILÃ SI PIELÃRIE, clasa XII – STAN ADRIANA- DENISA, Liceul Tehnologic „Petru Rares” Bârlad, profesori îndrumãtori Curelaru Mihaela, Cucos Tatiana;
  • ECONOMIC, ADMINISTRATIV, COMERT, clasa XI – CHIRATCU MIHAELA DIANA, Colegiul Economic „Anghel Ruginã” Vaslui, profesori îndrumãtori Diaconu Oana, Paraschiv Mihaela;
  • ECONOMIC, ADMINISTRATIV, COMERT, clasa XII – PÃLICI COSMIN, Colegiul Economic „Anghel Ruginã” Vaslui, profesori îndrumãtori Botezatu Andreea, Casandra Ana, Cantur Darie Laurenta, Filip Alexandru, Pracsiu Tinca Daniela;
  • TURISM SI ALIMENTATIE, clasa XI – 3 calificati – DRÃGUT ELENA CAMELIA, Liceul Tehnologic „Petru Rares” Bârlad, profesori îndrumãtori Moroianu Maria Diana, Gavriloaia Carmen; POPA ANA- ANDREEA, Liceul Tehnologic „Ion Mincu” Vaslui, profesori îndrumãtori Butnaru Livia- Mihaela, Cazacu Elena si NISTOR PLOP DIANA, Liceul „Stefan Procopiu” Vaslui, profesori îndrumãtori Amancei Nicoleta Ileana, Mihai Alexandra Mihaela, State Diana Elena;
  • TURISM Si ALIMENTATIE, clasa XII – 3 calificati – COTIGÃ LUCIANA CONSTANTINA, Colegiul Economic „Anghel Ruginã” Vaslui, profesori îndrumãtori Dima Laura, Tanasã Alina; PRICOP ANDREEA-SEVDA, Liceul Tehnologic „Petru Rares” Bârlad, profesori îndrumãtori Furdui Anca Maria, Gavriloaia Carmen si DULAN LAURA, Liceul „Stefan Procopiu” Vaslui, profesori îndrumãtori Amancei Nicoleta Ileana, Mihai Alexandra Mihaela, State Diana Elena;
  • AGRICULTURÃ-CRESTEREA ANIMALELOR, clasa XI – MANOLACHE AIDA ANDREEA, Liceul Tehnologic „Ghenutã Coman” Murgeni, profesori îndrumãtori Varvara Doina, Cãpraru Lili;
  • AGRICULTURÃ-CULTURA PLANTELOR, clasa XI – 2 calificati -LAVRIC MARIA CRISTINA si GHIORGHIU BIANCA ANDREEA de la Liceul Tehnologic Vladia, profesor îndrumãtor TURCU IULIA;
  • PROTECTIA MEDIULUI, clasa XI – LÃCÃTUSU MÃDÃLINA ELENA, Colegiul Agricol „Dimitrie Cantemir” Husi, profesori îndrumãtori Filip Alina Mirabela, Ratã Ramona Alice;
  • PROTECTIA MEDIULUI, clasa XII – MACARE FLORINA ELENA, Colegiul Agricol „Dimitrie Cantemir” Husi, profesori îndrumãtori Filip Alina Mirabela, Sârbu Ana Maria;
  • INDUSTRIE ALIMENTARÃ, clasa XII – UNGUREANU GABRIELA BIANCA, Liceul Tehnologic „Marcel Guguianu” Zorleni, profesor indrumãtor Buhus Adriana;
  • ANALIZA PRODUSELOR ALIMENTARE, clasa XII – 3 calificati – TRIFAN DANIELA-GEORGIANA si MORARU DIANA-MIHAELA de la Liceul Tehnologic „Ion Mincu” Vaslui, profesori îndrumãtori Stoian Gabriela, Nechifor Sebastian respectiv ROGOJINÃ GABRIELY EDUARDDO, Liceul Tehnologic „Alexandru Ioan Cuza” Bârlad, profesor indrumãtor Chedicã Constant
- Advertisement -
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
Ultimele Știri
Ultimele Știri

1 COMENTARIU

  1. Dna Botan, treziti-va
    Opriti consilierii locali -profesori sa mai faca politica in scoli! Nu-i mai lasati sa umble cu tabele prin scoala ca sa adune semnaturi pentru partide. Daca va este greu, va dau si numele celor care cer semnaturi si ameninta colegii ca scoala va fi uitata de la finantare daca nu semneaza. E asa de dulce somnul la ISJ ?Normal, daca trei sferturi dintre inspectori sunt „pe langa” aceasta functie, nici ei nu stiu pentru ce sunt acolo.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.