21 C

La un pas de surprizã

CSM Vaslui – Minaur Baia Mare 26-29 (14-16)

ECHILIBRAT… CSM Vaslui versus Minaur Baia Mare a fost primul meci pe care echipa antrenatã de Alin Bondar l-a disputat în returul Ligii Zimbrilor. Handbalistii vasluieni au fost aproape de un rezultat mare în etapa a 16-a, dupã un meci foarte bun cu multinationala Minaur Baia Mare. Vasluiul a condus de mai multe ori pe tabelã, a egalat în partea secundã, dar în cele din urmã s-a înclinat în fata vedetelor de la Baia Mare, scor 26-29 (14-16).

CSM Vaslui a avut un start fulminant si s-a distantat la 5-3 la numai 9 minute de la startul jocului. Bãimãrenii au început sã simtã pericolul, Acatrinei si compania au încercat sã-si ridice si mai mult nivelul, iar dupã 15 minute conduceau cu 10-8. A fost 12-10 în minutul 20 pentru CSM Vaslui, iar de aici vasluienii nu au mai contat în prima reprizã. Au venit trei eliminãri la rând si alte douã lovituri de la 7 metri ratate, iar Minaur a prins vitezã. De la 12-11 (min. 21), scorul pauzei avea sã fie 14-16. În parta secundã, handbalistii vasluieni au strâns rândurile, au reusit sã revinã si sã egaleze în minutul 39 (19-19), dar din acel moment diferenta a fost fãcutã de douã eliminãri din tabãra noastrã. Bãimãrenii s-au distantat la patru goluri în minutul 49 (24-20), pentru ca Popa, Carali si Karamyshev sã bage din nou Vasluiul în meci, 23-24 în min. 53. Însã, finalul de meci a fost gestionat foarte bine de bãimãreni, care s-au impus cu 29 la 26. În pofida acestei înfrângeri, CSM-ul aratã mai echipã decât în finalul lui 2020, solutiile alese au dat satisfactiile si doar ghinionul a fãcut ca trupa lui Bondar sã nu scoatã un rezultat pozitiv. Pentru CSM Vaslui au înscris: Acatrinei (6 goluri), Carali (5), Karamyshev (5), Popa (4), Amihãesi (2), Cîrchea (2), Dragon (1) si Petrea (1). Astãzi, de la ora 18.30, CSM Vaslui întâlneste Poli Timisoara, în cea de-a doua etapã a turneului de la Sfântu Gheorghe.