14 C
15-mai-2024

Lazãr, titular în amicalul cu Ungaria

JOACÃ… Vasluianul Rares Lazãr a fost folosit de antrenorul echipei nationale a României – Under 16, Adrian Boingiu, din primul minut al meciului amical cu Ungaria (3-2). Lazãr a fost schimbat în minutul 69 cu Bogdan Toiu.

Reprezentativa Under 16 a României a învins, la Gyula, într-un joc de pregãtire, selectionata similarã a Ungariei. La pauzã, “tricolorii” au condus cu 2-0 prin “dubla” lui Vlad Dragomir (30, 36). La prima reusitã, mijlocasul nostru a înscris din careu dupã ce mingea sutatã de Mezin în barã a ricosat la el. La golul secund, Dragomir a încheiat o actiune individualã cu un sut în vinclu. Dupã pauzã, gazdele au revenit în joc prin douã goluri marcate în douã minute (69, 70). Dar Robert Moldoveanu, atacant care în primãvarã marca o “dublã” contra Italiei înainte de a se accidenta grav, a reusit sã înscrie golul victoriei în minutul 80. Selectionerul Adrian Boingiu a folosit urmãtorii jucãtori: Adelin Iliescu – Radu Boboc, Raul Cochințu, Constantin Dima (73 Dan Berci), Cristian Podinã – Rares Lazãr (69 Bogdan Toiu), Alexandru Petrus (80 Robert Bogdan) – Mihai Ene (56 Narcis Popan), Vlad Dragomir, Claudiu Micovschi – Andrei Mezin (63 Robert Moldoveanu). Joi, 13 noiembrie, de la ora 12:00, la Pâncota, este programat meciul revansã, România – Ungaria.