5.7 C

Le-am dat-o batraneste!

TOCHITURÃ MOLDOVENEASCÃ… Vasluiul a reusit asearã, dupã un joc superb fãcut de elevii lui Caro, sã obtinã cea de-a doua victorie din acest sezon. “Galben-verzii” s-au aruncat în atac încã din primele minute ale meciului. Loviti în orgoliu dupã rezultatele negative din acest an, fotbalistii vasluieni au intrat pe teren si au demonstrat cã alta e valoarea lor! “Bãtrânul” Adailton a fãcut cel mai bun meci de când se aflã la Vaslui reusind sã marcheze de douã ori în poarta lui Grahovac.

Luând în calcul prestatiile din acest campionat, dar si de locul ocupat în clasament de cele douã echipe, meciul de la Vaslui se anunta unul foarte greu pentru trupa lui Caro. “Galben-verzii” aveau sã întâlneascã cea mai bunã defensivã din Liga I. Înaintea meciului, Lopez Caro anunta cã nu va pleca de la Vaslui si cã vrea spectacol din partea jucãtorilor sãi. Nimeni nu l-a crezut, mai ales cã la începutul meciului, suporterii vasluieni l-au contestat dupã modelul spaniol. Acestia au fluturat batiste albe si i-au cerut demisia tehnicianului iberic. Vasluiul a început perfect meciul cu Otelul, iar Pouga (5) are prima ocazie de gol, însã mingea trece pe lângã barã. Trei minute mai târziu, brazilianul Adailton aratã cã nu e un fotbalist terminat si înscrie din loviturã liberã. În ciuda faptului cã “galben-verzii” au deschis scorul, fanii vasluieni au continuat protestul împotriva antrenorului spaniol. Spre mirarea fanilor, Vasluiul a fãcut cel mai bun joc din acest campionat! “Galben-verzii” au dominat jocul de la un capãt la celãlalt reusind sã-si “subordoneze” adversarul. Dupã alte ocazii irosite, în minutul 28, Lucian Sânmãrtean, unul dintre cei mai buni jucãtori ai Vasluiului a centrat perfect pentru Wesley, care înscrie cu o loviturã de cap. 2-0 pentru FC Vaslui, dar fanii continuã sã-i cearã demisia lui Caro. O primã reprizã excelentã, în care “galben-verzii” putea sã mai înscrie, dar Sânmãrtean si Pouga rateazã din ocazii bune. Chiar dacã aveau sanse sã treacã pe primul loc, gãlãtenii au fãcut cel mai slab joc din acest sezon. În partea secundã, “galben-verzii” i-au cu asalt poarta lui Grahovac, iar Adailton face dubla, dupã un sut din interiorul careului. Jocul bun si pasele vasluienilor sunt însotite de “ole-uri” din tribunele Municipalului. Fanii apreciazã jocul spectaculos al “galben-verzilor”, însã îl taxeazã din nou pe Caro, afisând mai multe mesaje, prin care îi cer demisia. Camerunezul Pouga reuseste sã înscrie ultimul gol al jocului, dupã o fazã excelentã creatã de Sânmãrtean &co. Nu stim ce s-a întâmplat în vestiarul Vasluiului, însã fotbalistii pregãtiti de acelasi Caro au avut o altã atitudine fatã de meciurile anterioare. FC Vaslui obtine cea de-a doua victorie din acest sezon si iese din zona retrogradãrii. În etapa viitoare, “galben-verzii” se vor deplasa la Bucuresti, pentru derby-ul cu Dinamo.

“Am jucat foarte bine”

Victoria clarã obtinutã împotriva Otelului a mai linistit apele la Vaslui. Chiar dacã nu s-a bucurat la golurile Vasluiului asa cum o fãcea în alte jocuri, finantatorul Vasluiului, Adrian Porumboiu s-a declarat multumit de evolutia echipei si sperã ca aceste rezultate sã continue. “Nu am motive sã fiu supãrat. Am jucat foarte bine, dar am prins Otelul într-o zi proastã. Oricum, sunt trei puncte importante si sper sã continuãm cu astfel de rezultate”, a declarat Adrian Porumboiu. De partea cealaltã, presedintele gãlãtenilor, Marius Stan recunoaste cã Otelul a fãcut cel mai prost meci din acest sezon si sperã ca acest rezultat sã fie doar un accident. “Este un rezultat umilitor. Mi-a fost rusine când am pãrãsit stadionul, nu stiu dacã am mai jucat asa prost în ultimii ani. Felicit echipa Vasluiului. Jucãtorii nostri s-au vãzut învingãtori si credeau cã pentru a obtine o victorie este nevoie doar sã se miste pe teren. Am fentat fotbalul si sper ca acest rezultat sã fie doar un accident”, a spus Marius Stan.