18.3 C
03-iun.-2024

LIGA 3 | CSM Vaslui, remiză spectaculoasă cu Șomuz

GHINION… CSM Vaslui a obținut doar punct din meciul cu Șomuz Fălticeni, unul în care fotbaliștii vasluieni au ratat o sumedenie de ocazii.

EGAL PE FINAL… CSM Vaslui a remizat pe teren propriu, scor 3-3 (2-1), cu Șomuz Fălticeni, în etapa a treia a Ligii 3. A fost un meci care a avut de toate, de la cele șase goluri marcate la ratări uriașe, mingi trimise în bară, răsturnări de scor și un jucător eliminat. Una peste alta, CSM Vaslui a obținut doar un punct în primul meci pe teren propriu din Liga 3, unul în care antrenorii s-au arătat nemulțumiți de faza defensivă.

Vasluiul a avut prima mare ocazie a meciului, prin puștiul Darius Crăciun, dar cei care au deschis scorul au fost oaspeții, prin Radu Ungurianu, în minutul 9, după o neatenție a fundașilor vasluieni. În minutul 26, Țârțârău a fost faultat în careu, iar Vasile Buhăescu a transformat fără probleme lovitura de la 11 metri. Zece minute mai târziu, CSM-ul a trecut în avantaj (2-1), după un corner executat de Buhăescu. Deranjat de soare, portarul oaspeților, Șerban Tomache, și-a băgat mingea în propria poartă. Repriza secundă a debutat spectaculos, cu un gol al oaspeților, în minutul 53, autor puștiul Gabriel Cîrstean. După sumedenii de ocazii ratate de vasluieni, Șomuz a făcut 3-2 în minutul 87, prin Istrate, după un șut din afara careului. Oaspeții puteau închide meciul, dar au trimis mingea în bara porții apărate de Dohotariu. În prelungiri, Țârțârău (minutul 91) a fost atent și a adus un punct meritat pentru echipa antrenată de Adi Racoviță și Gabriel Crăciun, 3-3. În etapa următoare, sâmbătă, 16 septembrie, ora 17:00, CSM Vaslui va juca, în deplasare, cu Știința Miroslava.