8 C
27-apr.-2024

LIGA 3 | Egalul care dă speranțe

REMIZĂ… Rapid Brodoc produce surpriza și obține un punct mare la Bacău. “Alb-vișinii” se distanțează la 4 puncte de Miercurea Ciuc 2 și are șanse mari să evite retrogradarea.

SURPRIZĂ… Rapid Brodoc a intrat în posesia unui punct important după duelul cu CSM Bacău, una dintre echipele care va evolua în play-off-ul Ligii 3. “Alb-vișinii” au terminat la egalitate la Bacău, scor 0-0, la capătul unei partide bune făcute de echipa lui Romică Dorin.

Brodocul a “pescuit” un punct mare din lunca Bistriței, după ce a terminat la egalitate, scor 0-0, pe terenul celor de la CSM Bacău. Prima repriză a fost una dominată teritorial de băcăuani, însă trupa lui Romică Dorin a absorbit bine presiunea și a fost foarte aproape să înscrie. O lovitură liberă a lui Vlăduț Mocanu, scoasă de la vinclu de portarul gazdelor, a anticipat complicarea situației pentru marea favorită a caselor de pariuri, CSM Bacău, care avea o cotă de 1.08 la victorie. Codruț Anghel, de două ori, Florin Burghele, și Ambrosio Preira au irosit cele mai bune șanse ale Brodocului, în timp ce Bacăul și-a creat ocazii doar în ultimele 20 de minute de joc, când portarul Alex Dragomir a intervenit providențial, fiind declarat omul meciului de oficialii din Brodoc. S-a terminat 0-0, iar Rapidul obține un punct prețios în lupta pentru evitarea retrogradării. Rapid Brodoc: Dragomir – Dumea, Desrues, Azoiței, Sonea, Mocanu, Ambrosio Preira, Diaconu (Hoțoi), Anghel, Baltazar (Matic), Burghele (Ponea). Antrenor: Romică Dorin. Cu o etapă înainte de finalul sezonului regular, “alb-vișinii” sunt pe 9, cu 11 puncte, cu 4 puncte peste FK Csikszereda Miercurea Ciuc 2. În următorul joc, Rapidul întâlnește, acasă, Ceahlăul Piatra-Neamț, sâmbătă, 25 martie, de la ora 15:00.