9.1 C

LIGA 3 | EȘEC LA DEBUT

ÎNFRÂNGERE… Rapid Brodoc a pierdut meciul de debut în Liga 3, scor 0-2 (0-1), pe teren propriu, cu Foresta Suceava. „Alb-vișinii” au lăsat impresia că puteau scoate mai mult, golurile sucevenilor fiind marcate pe fondul unor greșeli în defensiva Brodocului.

Meciul dintre Rapid Brodoc și Foresta Suceava, din prima etapă a Ligii 3, Seria 1, a însemnat debutul formației „alb-vișinii” în a treia divizie valorică a țării. A fost un debut în fața unui adversar deloc confortabil, Foresta Suceava, echipă care în sezonul trecut a jucat în play-off-ul de promovare în Liga 2. La meci au fost prezenți peste 500 de spectatori, iar băieții lui Adrian Kerezsy au lăsat impresia că puteau obține mai mult din acest joc. Însă, s-a văzut că jocul Brodocului are minusuri la capitolul omogenitate, forță de joc și experiență. Foresta Suceava nu a impresionat, dar a punctat atunci când a trebuit și a plecat cu toate punctele de la Vaslui. Oaspeții au deschis scorul în ultimul minut al primei reprize, în urma unei greșeli de marcaj. Până atunci, cea mai mare ocazie de gol a aparținut Rapidului, prin Cristian Sonea, însă șutul său a fost scos de pe linia porții. În repriza secundă, pentru o scurtă perioadă de timp, „alb-vișinii” au evoluat în superioritate numerică, însă fără a fi foarte periculoși la poarta adversă. Pe final, sucevenii au mai înscris o dată, prin Căinari, din penalty, iar meciul s-a terminat cu scorul de 2-0 pentru Foresta. Rapid Brodoc a început meciul în formula: Bargan – Țenu, Ungurenașu, Dumitru, Sonea – Rotaru, Mocanu, Codreanu, Romașc, Solomon – Burghele. În următoarea etapă, Brodocul va juca, pe terenul Bucovinei Rădăuți, sâmbătă, 3 septembrie, ora 17:00.