22.2 C
20-mai-2024

Liga 3 | Om în plus degeaba

MODEȘTI… CSM Vaslui a pierdut primul loc în play-out-ul Ligii 3, după înfrângerea suferită pe terenul celor de la Șomuz Fălticeni, scor 0-2 (0-1). Vasluiul a evoluat mai bine de 70 de minute în superioritate numerică în fața lui Șomuz, dar a plecat învinsă de la Fălticeni, după o evoluție modestă a elevilor lui Adi Racoviță și Gabriel Crăciun.

CSM Vaslui avea două victorii și un singur rezultat de egalitate în play-out-ul Seriei 1. Gruparea vasluiană dorea să păstreze bilanțul pozitiv și după etapa intermediară de miercuri, cu Șomuz Fălticeni. Deși a evoluat în superioritate numerică, după eliminarea lui Savin (minutul 20), CSM-ul nu s-a ales nici măcar cu un punct din duelul cu Șomuz. Gazdele au deschis scorul în minutul 27, din penalty, prin Eduard Julei, pentru ca în startul reprizei secunde, Ionuț Plămadă (min. 51), nemarcat în careul Vasluiului, să ducă scorul la 2-0. Fotbaliștii CSM-ului și-au umflat pieptul în duelurile cu Rapid Brodoc și Aerostar Bacău, formații care mizează pe juniori, dar s-au “dezumflat” în fața singurului adversar care contează în play-out, Șomuz Fălticeni. Un adversar pe care nu au reușit să-l învingă în cele patru meciuri disputate în acest sezon de Liga 3. Șomuz a înscris de două ori în inferioritate numerică, s-a apărat foarte bine și e favorită la câștigarea play-out-ului, în timp ce Vasluiul a practicat un joc trist, cu puține realizări. În clasament, CSM Vaslui e pe locul doi în play-out, la două puncte în spatele Șomuzului. În etapa următoare, pe 11 mai, CSM Vaslui joacă, acasă, cu Aerostar Bacău.