10.7 C
20-apr.-2024

LIGA 3 | S-au bătut singuri

EȘEC… Noul Rapid Brodoc, cu ambiții și lot refăcut, s-a lovit de aceleași probleme de care s-a izbit și în prima parte a campionatului: greșelile individuale! Echipa lui Romică Dorin a pierdut duelul cu Șomuz Fălticeni, scor 0-2 (0-1), și ajunge la 12 înfrângeri în Liga 3.

Rapid Brodoc a debutat cu stângul în sezonul de primăvară, fiind învinsă de Șomuz Fălticeni cu scorul de 2-0, pe stadionul “Municipal” din Vaslui. Golurile oaspeților au fost reușite de Andrei Alexandru și Andrei Merticariu. S-a jucat echilibrat în prima repriză, când cele două echipe și-au împărțit ocaziile de gol. Vasluienii au fost aproape de gol, prin Sonea, Fernandes sau Anghel, în timp ce oaspeții și-au trecut în cont trei ocazii mari. Până la urmă, scorul a fost deschis de Șomuz, în minutul 39, prin Andrei Alexandru, cu un șut frumos de la 22 de metri, mingea lovind bara înaintea de a intra în poartă. Doar că golul a venit dintr-o greșeală a apărării vasluiene. Repriza secundă a fost și mai proastă pentru rapidiști, iar Merticariu a făcut 2-0, după greșeala fundașului Azoiței, care nu a reușit să protejeze o minge simplă. Oaspeții au mai ratat câteva ocazii mari, în timp ce Brodocul a pus probleme doar prin Eduard Ponea, trimis în teren în partea secundă. “Alb-vișinii” au arătat lacune mari în primul meci oficial din 2023, fiind depășiți în majoritatea duelurilor unu la unu și având probleme mari la construcție. “Alb-vișinii” au început jocul cu un “11” alcătuit din Alexandru Dragomir – Cristian Sonea, Terry Desrues, Ioan Azoiței, Lucian Dumea, Alexandru Codreanu, Petruț Romașc, Codruț Anghel, Vlad Mocanu, Mateus Fernandes, Ambrosio Preira. După 16 etape, Rapidul rămâne pe locul 9 în Seria 1 a Ligii 3, cu 10 puncte, la trei puncte de Viitorul Darabani, prima echipă deasupra liniei de retrogradare. În etapa următoare, penultima a sezonului regulat, Brodocul întâlnește CSM Bacău, în deplasare