9.9 C

Liga tuturor posibilitãtilor

Vointa Stefan cel Mare si Podgoria Oltenesti au promovat în Liga a IV-a

INCREDIBIL… Caz fãrã precedent în fotbalul vasluian. Cu câteva minute înainte de finalul meciului Podgoria Oltenesti – FC Lipovãt, la scorul de 8-0 pentru Podgoria, oaspetii s-au retras de pe teren pentru a pierde la masa verde si a pãstra sanse la promovarea în Liga a IV-a. Însã, cum socoteala de acasã nu se potriveste cu cea din târg, AJF-ul a omologat rezultatul din teren, astfel Lipovãtul nu a mai putut întoarce soarta calificãrii.

Situatie incredibilã în Liga a V-a Vaslui. La meciul de baraj pentru promovarea în Liga a IV-a dintre Podgoria Oltenesti si FC Lipovãt, oaspetii au iesit de pe teren pentru a pierde meciul la masa verde! În ultimele minute ale partidei tur, la scorul de 8-0 pentru Podgoria, oaspetii evoluau în doar sapte jucãtori de câmp, moment în care s-au gândit cã, pentru a pãstra sanse la promovare, ar fi mai bine sã iasã de pe teren, pentru a pierde la masa verde cu 3-0! În loc de 3-0, AJF-ul a omologat rezultatul din teren, iar Lipovãtul nu a mai putut întoarce rezultatul, chiar dacã în retur a reusit sã câstige cu 3-0. Alãturi de Podgoria, în Liga a IV-a a mai promovat si Vointa Stefan cel Mare, formatie care a învins pe Gloria Puiesti cu scorul general de 9 la 6. În prima partidã, bãietii lui Bargan au învins cu 4-2 la Puiesti, dupã ce la pauzã gazdele conduceau cu 2-1. În retur, Vointa s-a impus din nou, scor 5-4, dupã o partidã spectaculoasã, cu multe goluri si ratãri. Si în sezonul precedent, echipa sprijinitã financiar de primarul Mihai Moraru a reusit sã promoveze în Liga a IV-a, însã oficialii echipei au preferat sã evolueze tot în Liga a V-a.