9.9 C

Liga Zimbrilor debuteazã pe 15 septembrie

Handbal

S-A STABILIT… Debut de foc pentru CSM Vaslui în primele trei etape de campionat. Liga Zimbrilor se reia pe 15 septembrie, în sistem turneu, pe teren neutru, la Sfântu Gheorghe, iar trupa lui Alin Bondar se va duela cu Minaur Baia Mare, Poli Timisoara si CSA Steaua Bucuresti.

Membrii Consiliului de Administratie al Federatiei Române de Handbal au votat reînceperea competitiilor în handbalul românesc. Liga Nationalã se va relua pe 15 septembrie, în sistem turneu, pe teren netru, la Sfântu Gheorghe (15-17 septembrie). Se vor disputa trei etape, iar CSM Vaslui va întâlni Minaur Baia Mare (etapa 1), Politehnica Timisoara (etapa 2) si CSA Steaua Bucuresti (etapa 3). În ultimul meci amical, CSM Vaslui a trecut de CSM Botosani, scor 45-33. Partida s-a disputat în Sala Polivalentã din Vaslui, fãrã spectatori, clubul vasluian respectând toate restrictiile impuse de autoritãti. S-au disputat trei reprize a câte 30 de minute, douã fiind cîstigate de vasluieni, în timp ce botosãnenii s-au impus în cea de-a doua reprizã. CSM Vaslui s-a impus cu 45-33 (17-12, 13-15, 15-6) dupã o partidã în care antrenorul Alin Bondar a rulat tot lotul avut la dispozitie. Primele meciuri din sezonul 2020-2021 se vor disputa în Cupa României la handbal feminin, în perioada 3-6 septembrie, la Bucuresti.