13.4 C

LIGA ZIMBRILOR | Norocoși, dar victorioși!

S-A ÎNTORS ROATA… Handbaliștii vasluieni au avut norocul de partea lor și au câștigat primul meci în Liga Zimbrilor. Orădenii au avut ultimul atac, însă nu au fost atenți, iar Vasluiul s-a impus la un singur gol, 29-28.

REUȘITĂ… CSM Vaslui a obținut prima sa victorie în acest sezon al Ligii Zimbrilor. Handbaliștii vasluieni s-au impus pe terenul nou-promovatei CSM Oradea, la limită, scor 29-28 (14-14). Etapa următoare, trupa lui Bogdan Pralea dă piept cu o forță a handbalului românesc, Minaur Baia Mare.

Meci extrem de echilibrat între CSM Oradea și CSM Vaslui, în etapa a doua a Ligii Zimbrilor la handbal masculin. Vasluienii s-au impus pe final, scor 29-28. Orădenii au avut ultimul atac, dar s-au precipitat, iar Vasluiul a obținut prima victorie stagională. În prima repriză, cele două formații s-au succedat la conducere, însă niciuna nu a reușit să se desprindă decisiv. La pauză, scorul a fost egal, 14-14. Repriza secundă s-a reluat cu aceleași coordonate. Handbaliștii orădeni au condus cu 20-18 în minutul 42, dar finalul a aparținut Vasluiului, 29-27 în min. 58. Orădenii s-au apropiat la un gol, 28-29, și au avut atacul egalării, finalizat cu o pasă greșită. Pentru CSM Vaslui au evoluat: Petrila, Padasinau – Amihăesi 8, Cârchea 6, Yousefinezhad 4, Kobzii 4, Karamyshev 2, Cumpănici 1, Păunică 1, Soare 1, Oancea 1, Chiratcu 1, Popa, Carali, Acatrinei. Antrenori: Bogdan Pralea și Sebastian Hagiu. În etapa următoare, a III-a, CSM Vaslui va juca, acasă, duminică, 11 septembrie, de la ora 18:00, împotriva celor de la Minaur Baia Mare.