10 C

LIGA ZIMBRILOR | Victorie în ultima secundă

CU EMOȚII… CSM Vaslui a învins dramatic pe CSM Odorheiu Secuiesc, scor 26-25 (14-10), cu un gol cum rar se vede, marcat în ultima secundă. Golul victoriei a fost reușit de interul Gabriel Cumpănici, după o aruncare puternică de la 25 de metri! În urma acestui succes, vasluienii urcă pe locul 11, cu 12 puncte.

Handbaliștii vasluieni au făcut o primă repriză bună, aflându-se în avantaj în cea mai mare parte a timpului, iar la pauză au intrat cu un avans de patru goluri, 14-10. În repriza secundă, băieții pregătiți de Bogdan Pralea au făcut câteva erori atât în faza de apărare cât și în atac, dând șansa adversarilor să revină în joc. Așa cum s-a întâmplat și la meciul de la Timișoara, când pivotul Vladimir Carali a marcat golul victoriei în ultimele secunde, Vasluiul a obținut o nouă victorie dramatică. Harghitenii au egalat la 25, cu 5 secunde înainte de final, însă Gabriel Cumpănici, de la jumătatea terenului, a marcat golul victoriei: 26-25. Pentru CSM Vaslui au marcat: Răzvan Chiratcu (7 goluri), Florin Acatrinei (4), Silvian Amihăesi (4), Rareș Păunică (3), Dragoș Soare (3), Vladyslav Kobzîi (2), Gabriel Cumpănici (2) și Vladimir Carali (1). Cu o etapă înainte de finalul turului, CSM Vaslui se află pe locul 11, cu 12 puncte, la un singur punct de locurile care asigură salvarea directă de la retrogradare.