7.4 C
20-apr.-2024

Lorena Ostase, golgheterul României la Campionatul European

Handbal

VALOROASÃ… Vasluianca Lorena Ostase a avut o nouã evolutie entuziasmantã pentru România în grupele principale ale Campionatului European de handbal feminin din Danemarca. Însã, România a pierdut si meciul cu Ungaria, scor 24-26, dupã ce în etapa precedentã a cedat în fata Croatiei.

Pivotul Lorena Ostase (23 de ani, CSM Slatina) a fost din nou cea mai bunã marcatoare a României. În partida cu Ungaria, handbalista crescutã la LPS Vaslui a înscris 8 goluri din 9 aruncãri, având o eficacitate de 89%. A stat pe teren 52:39 minute si a devenit golgheterul României la acest european. Partida dintre România si Ungaria a fost una echilibratã, în care ambele formatii s-au aflat la conducere. Poarta a avut o primã reprizã excelentã, reusind sã fie la peste 40%. România a intrat în avantaj la vestiare, 14-13, însã au cãzut în partea secundã. Tricolorele nu au stiut sã gestioneze finalul de meci, astfel cã au pierdut al patrulea meci la turneul final si va încheia pe ultimul loc în grupa principalã. În ultimul meci de la Campionatul European, România a întâlnit asearã, dupã închiderea editiei, Olanda.