10.4 C

Louis Munteanu, campion al României cu Farul. Vasluianul a fost eroul constănțenilor în meciul cu FCSB

Louis Munteanu, alături de familie și prieteni.

CAMPION… Vasluianul Louis Munteanu (20 de ani) a fost eroul Farului în meciul cu FCSB. Atacantul a marcat golul decisiv și a făcut-o campioana României pe Farul Constanța (3-2). Dobrogenii au revenit de la 0-2, iar Louis a ieșit în evidență în minutul 86, când a înscris pentru 3-2.

Bucurie mare, duminică seara, pentru vasluianul Louis Munteanu. Fotbalistul născut la Vaslui a devenit campion al României cu Farul Constanța, după ce a marcat pentru 3-2 în duelul cu FCSB. “Este cel mai important gol din viața mea. Este extrem de important. Sunt fericit că am reușit să aducem titlul la Constanța. La cum am jucat în sezonul ăsta, trebuia să vină tilul aici”, a declarat Louis Munteanu. Louis a început fotbalul la Liceul cu Program Sportiv Vaslui, iar de la 10 ani a fost transferat la grupele de copii și juniori ale Viitorului Constanța (actuala Farul). În 2020, s-a transferat în Italia, la Fiorentina, echipă cu care a câștigat Cupa Italiei Primavera. A jucat pentru toate echipele naționale de juniori, dar șI la echipa națională de tineret. În acest an, Munteanu a fost convocat în premieră la echipa națională de seniori, la meciurile cu Andorra și Belarus, însă nu a jucat niciun minut. Fratele său mai mic, Rareș, evoluează tot la Farul Constanța, la grupa 2007, fiind de mai multe ori convocat la echipa națională de juniori a României – U16. În aceste zile, Rareș a devenit și el campion național, câștigat Liga Elitelor U16 cu Farul Constanța.