20.2 C

LPS Vaslui, locul doi la “Fãgãras Handbal Cup”

Juniori

DE VIITOR… Echipa de junioare 1 a Liceului cu Program Sportiv Vaslui, pregãtitã de Maria Ostan, s-a clasat pe locul doi la turneul international “Fãgãras Handbal Cup” – junioare I, II si III. În finalã, LPS Vaslui a fost învinsã de CSS Fãgãras, scor 15-17.

Prima editie a turneului “Fãgãras Handbal Cup” a avut loc sãptãmâna trecutã la Fãgãras. Liceul cu Program Sportiv Vaslui a fãcut deplasarea cu echipa de junioare 1, antrenatã de profesoara Maria Ostan. În faza grupelor, LPS Vaslui a învins CSS Fãgãras, formatie care avea sã câstige trofeul, scor 20-14, iar în semifinale a trecut de CSS Odorheiu Secuiesc, 24-16. În ultimul act, fetele antrenate de Maria Ostan n-au mai repetat evolutia din faza grupelor si au pierdut finala cu CSS Fãgãras, obtinând medaliile de argint. Vasluianca Mãdãlina Carp a fost desemnatã cea mai bunã jucãtoare a turneului. Pe locul trei s-a clasat CSM Fãgãras, în timp ce CSS Odorhei si ACS “Traian Lalescu” Hunedoara au terminat competitia pe locurile patru si cinci. Competitia a fost organizatã de ACS Maro Fãgãras, sub coordonarea lui Marius Marocico. Handbalistele juniori 1 de la LPS Vaslui vor participa în editia 2021-2022 a Campionatului National de handbal feminin – Junioare 1.