16.2 C
27-iul.-2024

LPS Vaslui, pe podium la Miroslava Youth Cup (FOTO)

MEDALIAȚI… Juniorii născuți în anul 2011 de la LPS Vaslui, antrenați de Ionuț Chiochiu, s-au clasat pe locul trei la Miroslava Youth Cup, după ce au învins în finala mică pe Academia Politehnica Iași, scor 1-0.

Grupa 2011 de la LPS Vaslui s-a întors cu medaliile de bronz de la ediția 2023 a turneului de fotbal juvenil Miroslava Youth Cup. Echipa vasluiană a câștigat ambele jocuri din faza grupelor: 6-0 cu Premier Iași și 1-0 cu CSM Pașcani, pentru ca în sferturi să învingă Știința Miroslava (3-0). În semifinale, LPS Vaslui a fost învinsă de Didi Junior Iași, scor 0-4. Lotul echipei vasluiene: Horia Scutelnicu, Andi Stan, Rareș Aelenei, Ștefan Vieru, Iustin Codreanu, Darius Acatrinei, Denis Coropcianu, Albert Paiu, Denis Răchită, Eric Petrariu, Marius Căpriță și Ștefan Țăpoi.

De asemenea, grupa 2009, antrenată tot de Ionuț Chiochiu, s-a oprit în faza sferturilor de finală. În grupe, LPS-iști au învins FC “Ciprian Dire” Piatra Neamț și au remizat cu ACS Magic Boys Iași, 0-0, iar în sferturi au fost învinși de Didi Junior Iași, scor 0-1, echipă care avea să câștige trofeul competiției. În ultimul meci au turneului, în jocurile de clasament, LPS Vaslui a cedat în fața Științei Miroslava, la penalty-uri, 1-3. La categoria 2011 a participat și Star Junior Vaslui, echipă care a încheiat turneul pe locul 8. Din lotul echipei antrenate de Răzvan Beldiman au făcut parte mulți jucători născuți în anii 2012 și 2013.