17.1 C

Luca Constantinciu, marea sperantã a tenisului bârlãdean

CEL MAI BUN… Bârlãdeanul Luca Constantinciu (12 ani), o tânãrã sperantã a tenisului bârlãdean, a câstigat proba de simplu a turneului „Cupa de varã Tomesti”, competitie desfãsuratã la finele sãptãmânii trecute, la Tomesti, Iasi. În proba de dublu, Luca Constantinciu a fãcut echipã cu un jucãtor din Iasi, dar a pierdut finala turneului.

Editia din acest an a Cupei de varã Tomesti” s-a adresat tenismenilor de 12 ani si 18 ani, bãieti si fete. La categoria 12 ani, Luca Constantinciu s-a impus în proba de simplu, iar în proba de dublu, alãturi de un tenismen din judetul Iasi, a ajuns pânã în finalã. În marea finalã, la simplu, Luca l-a învins pe bucuresteanul Victor Dobrescu, 7-5 si 6-3. La dublu, perechea formatã din Luca Constantinciu si ieseanul Andrei Manolachi a pierdut finala, 6-7 si 4-6, cu perechea Silviu Virga si Victor Dobrincu, ambii din Bucuresti. Luca Constantinciu este antrenat de Mihaela Munteanu la AS „Greenfield” Tenis Club Bârlad. „În acest an a participat la 30 de turnee, dintre care a câstigat douã, la alte douã a fost finalist, iar la alte zece a ajuns pânã în semifinale. Luca practicã tenisul de mai bine de sapte, primul sãu mentor fiind Adrian Trandafir. Ulterior, a mai fost antrenat de Marian Balaur, dar antrenoarea cu care a pãsit în tenisul de performantã este Mihaela Munteanu.”, a tatãl lui Luca Constantinciu.