9.9 C
18-mai-2024

LUPTE | Noi medalii pentru C.S “Viitorul” Vaslui

PE PODIUM… Clubul Sportiv “Viitorul” Vaslui a cucerit 4 medalii, 1 de argint și 3 de bronz, la Campionatul Național de Lupte Libere – U20 și U15. Medalia de argint a fost câștigată de Alin Huhulea, la categoria 79 kilograme – sub 20 de ani.

Rezultate notabile pentru secția de lupte a C.S “Viitorul” Vaslui la finalele Campionatului Național de Lupte Libere – Under 20 și U16 de la Târgu Mureș, desfășurate la sfârșitul săptămânii trecute. Cel mai bun rezultat a fost obținut de Alin Huhulea, locul 2 la categoria 79 kg (U20). Mihaela Andreea Lupașcu a luat bronzul la Lupte Feminin – U15, categoria 42 kg, iar Eliza Maria Mocanu a cucerit medalia de bronz tot la Lupte Feminine U15, categoria 58 kg. A treia medalie de bronz a fost obținută de echipa C.S “Viitorul” Vaslui, locul 3 în clasamentul pe cluburi la Lupte Feminine U15. De asemenea, sportivii vasluieni au mai obținut și alte clasări pe locurile 4 respectiv 5. La începutul acestei luni, C.S “Viitorul” Vaslui a mai obținut alte patru medalii la etapa finală a Campionatelor Naționale de Lupte pe Plajă de la Costinești. La seniori, Radu Huhulea și Marian Severin au cîștigat medaliile de bronz, iar la Feminin – Under 17, Mihaela-Andreea Lupașcu a cucerit medalia de argint. De asemenea, Viitorul Vaslui s-a clasat pe locul 2 în clasamentul pe cluburi – masculin, seniori. Luptătorii vasluieni sunt antrenați de Vasile Frățilă, Neculai Beligan și Marian Sluser.