8.5 C

Meciuri spectaculoase în Liga 4

„JUDETEANÔ… Rapid Brodoc si FC Vulturesti, umãr la umãr pentru titlu. „Alb-visinii” au câstigat la scor de neprezentare cu Victoria Muntenii de Jos, 3-0, în timp ce Vulturestiul a învins cu emotii la Negresti, scor 3-1.

Oaspetii au dominat etapa a 13-a a Ligii 4 Vaslui dupã ce au bifat patru victorii si un egal. FC 2007 Gârceni a pierdut meciul cu FC Cretesti, scor 1-2, iar cãpitanul Cristi Soldan a fost „ratangiul de serviciu”. Mijlocasul Gârceniului, care a ratat si un penalty, a luat asupra lui toatã vina înfrângerii. Emotii imense pentru FC Vulturesti contra celor de la CSO Negresti. Echipa lui Ionut Pintilie s-a impus pe final, 3-1, si „le suflã în ceafã” celor de la Brodoc. Vulturestiul a înscris golurile victoriei în minutele 90 si 93, ambele din 11 metri. Duelul „Viitorului” dintre Viitorul Vetrisoaia si Viitorul Vãleni s-a terminat la egalitate, scor 4-4, dupã un meci spectaculos. Vãlenarii au condus cu 2-1 si 4-3, dar Vetrisoaia a egalat în prelungiri. S-a lãsat cu scandal în derby-ul „Bârladului” dintre Vitis Suletea si Juniorul Bârlad, în care „centralul” Mitrofan a arãtat nu mai putin de patru cartonase rosii, unul pentru gazde si trei pentru „juniorii” Bârladului. Pe teren, Juniorul Bârlad a fost echipa mai inspiratã si s-a impus, la limitã, scor 3-2. Liderul la zi al Ligii 4, Rapid Brodoc, nu a avut emotii si a învins cu 3-0 la Muntenii de Jos, dupã hattrick-ul reusit de Ponea.

Rezultatele etapei a 13-a:

FC Gârceni – FC Cretesti   1-2

CSO Negresti – FC Vulturesti      1-3

Vitis Suletea – Juniorul Bârlad    2-3

Viitorul Vetrisoaia – Viitorul Vãleni      4-4

Muntenii de Jos – Rapid Brodoc 0-3

Muntenii de Sus – Comstar Vaslui (amânat)

Clasamentul Ligii 4:

Loc   Echipã               M      V      E      Π      Gm-Gp      Puncte

1        Rapid Brodoc        13      12      0        1        64-5             36

2        FC Vulturesti         13      11      0        2        42-15  33

3        Viitorul Vetrisoaia13        8        2        3        31-19  26

4        Muntenii de Sus     12      6        2        4        20-22  20

5        Comstar Vaslui       11      5        2        4        32-22  17

6        FC Gârceni   13      5        2        6        19-20  17

7        Vitis Suletea 13      5        1        7        28-30  16

8        Juniorul Bârlad      12      5        1        6        23-32  16

9        Muntenii de Jos     13      4        1        8        16-26  13