10 C

Medalie de argint pentru un atlet al CSS Bârlad

Atletism

PE PODIUM… Vasluiul a obtinut o singurã medalie la Campionatul National de atletism în salã (juniori 1 – U20). Dublu legitimat la CSS Bârlad si CSM Bistrita, bârlãdeanul Laurentiu Vrabie (16 ani) a câstigat medalia de argint în proba de 1.500 de metri, pe care a încheiat-o cu timpul 4:00.73.

Clubul Sportiv Scolar Bârlad a fãcut deplasarea la Bucuresti cu patru atleti, Laurentiu Vrabie, Andrei Anton, Stefania Cristea-Buhus si Denis Totoi, însã doar Laurentiu Vrabie a urcat pe podium. Toti cei patru atleti sunt pregãtiti de profesorul Lucian Bolgar. Vasluiul a mai fost reprezentat si de Cristina Balaur, Amalia Ciobotaru si Mirabela Blãnaru, atlete cu dublã legitimare la Liceul cu Program Sportiv Vaslui si CSM Vaslui. Cristina Balaur s-a clasat pe locul 5 la 1.500 de metri si locul 6 la 3.000 de metri, Amalia Ciobotaru a terminat pe locul 10 proba de 3.000 m, iar Mirabela Blãnaru s-a clasat pe locul 12, tot în proba de 3.000 m. Campionatul National de atletism în salã pentru juniori 1 – U20 s-a desfãsurat la Bucuresti, în sala „Ioan Soter” din cadrul Complexului Sportiv National „Lia Manoliu” Bucuresti.