14.4 C
09-mai-2024

Medalii pentru atleții de la LPS Vaslui

SUCCES… Atleții de la Liceul cu Program Sportiv (LPS) Vaslui s-au întors cu șapte medalii de la prima competiție din 2024, Cupa Bistriței. Sportivii noștri au obținut două medalii de aur, trei de argint și două de bronz.

Ediția a 39-a a Cupa Bistriței s-a desfășurat la Bacău, în sala de atletism “Doina Melinte”, iar atleții noștri au obținut rezultate foarte bune. Dalila Cordun a urcat de două ori pe cea mai înaltă treaptă a podiumului, la 1500 m și 3000 m. Pe locul doi la 1500 metri s-a clasat Yasmina Guzumaș, iar la 3000 de metri o altă vasluiancă, Beatrice Codreanu, a luat argintul, în timp ce Andreea Voduțe și Ioana Muris s-au clasat pe locurile 4 respectiv 5, la 3000 metri. Tot la fete, Antonia Moroșanu a luat medalia de bronz, după ce a încheiat proba de 400 metri pe locul 3. Pe podium a terminat și ștafeta masculină de 4×400 metri, formată din Petru Kovacks, Ionuț Blănaru, Denis Voicu și Claudiu Ciobanu, care s-a clasat pe locul doi. Tot la masculin, ștafeta 4×200 metri a luat bronzul, echipa fiind alcătuită din Petru Kovacks, Ștefan Botezatu, Denis Voicu și Ionuț Blănaru. La 400 metri, masculin, Claudiu Ciobanu și Petru Kovacks au fost foarte aproape de o clasare pe podium, iar la feminin, Elena Ungureanu (800 m) și Antonia Moroșanu (200 m) au încheiat pe locul 4. Sportivii sunt pregătiți de profesorii Viorica Pintilie, Elena Bogos, Dragoș Hăulică și Dan Anușca-Doglan.